Vláda odklepla podozrivú dotáciu na východ Slovenska

Investičnú pomoc vo výške 3,53 milióna eur, ktorá na prvý pohľad vyvoláva podozrenie z konfliktu záujmov, schválila včera vláda. Určená je pre spoločnosť Monocrystalex SK, ktorá chce vďaka dotácii postaviť závod na výrobu produktov z kryštálov v Medzilaborciach a zamestnať 150 ľudí.

13.05.2010 12:51
peniaze, euro, bankovky Foto:
Ilustračné foto
debata (124)

Konateľom Monocrystalexu je Martin Korček. Ten spolupracoval vo viacerých firmách s Jánom Katom, ktorý je šéfom predstavenstva spoločnosti Váhostav – SK. Podpredsedom predstavenstva Váhostavu je pritom Juraj Široký. S podnikateľom Širokým pôsobil v minulosti v predstavenstve Plastiky Nitra aj súčasný minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer). Práve Jahnátek dotáciu pre Monocrystalex na vláde navrhol.

Korček však odmieta, že by jeho kontakty dopomohli Monocrystalexu k vládnej dotácii. „V minulosti sme boli spolu s pánom Katom v niektorých orgánoch, ale už nie sme. Teraz nás už neviaže nič. Pána Širokého poznám akurát z médií,“ tvrdí Korček.

Vláda v stredu schválila na návrh ministra Jahnátka investičnú pomoc vo výške okolo 16 miliónov eur celkovo pre päť firiem. Tie majú v oblasti automobilového priemyslu, stavebníctva či plastov vytvoriť v najbližších rokoch 468 pracovných miest. Minister Jahnátek zvyčajne po rokovaní vlády vysvetľuje body rokovania. V stredu však medzi novinárov neprišiel. Na otázky o podozreniach z konfliktu záujmov pri pomoci pre Monocrystalex neodpovedal do uzávierky vydania novín ani hovorca ministra Branislav Zvara.

Jahnátek v minulosti už čelil kritike z konfliktu záujmov pri dotáciách. Vlani v lete minister na vláde presadil dotáciu 3,3 milióna eur pre firmu Orava Skipark, ktorej šéfuje Ľubomír Cimrák. Jahnátek pritom predtým nominoval Cimráka ako zástupcu štátu v Stredoslovenskej energetike – Distribúcii. Pridelenie dotácie minister napriek tomu obhajoval.

„Ak je tam také prepojenie, tak je tam také prepojenie, ale čo to má spoločné s investičným zámerom? Podľa takýchto názorov každý človek, ktorý ma v živote stretol, sa môže akurát na štyri roky odsťahovať do vesmíru a vrátiť sa potom, keď sa vymení vláda,“ reagoval vlani Jahnátek.

Podobným štýlom minister aj tento rok obhajoval skutočnosť, že ministerstvo podpísalo zmluvu na stráženie objektov za 3,57 milióna eur s firmou Bonul podnikateľa Miroslava Bödöra, s ktorým sa minister pozná. Rezort v tendri požadoval nadštandardné previerky, ktoré spĺňal zo strážnych firiem len Bonul.

124 debata chyba