Merkelová a Sarkozy chcú zakázať špekulácie s dlhmi štátov

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy chcú presadiť zákaz špekulácií so štátnymi dlhmi, vznik európskej ratingovej agentúry a pritvrdiť v rozpočtových pravidlách.

07.05.2010 11:14
Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová Foto:
Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová.
debata (18)

Obaja štátnici už rozoslali list ostatným lídrom eurozóny, v ktorom ich vyzývajú na prísnejšie rozpočtové hospodárenie. Informovali o tom niektoré európske médiá.

Zákaz špekulácií so štátnymi dlhmi by sa týkal tzv. Naked Credit Default Swap (Naked CDS), teda finančných nástrojov, prostredníctvom ktorých možno staviť na bankrot štátu. Problém Naked CDS spočíva najmä v tom, že tieto „stávky“ môžu uzatvárať hedgeové fondy alebo investori, ktorí dlhopisy danej krajiny nevlastnia.

Európska ratingová agentúra má zase umožniť kontrolu hodnotenia národných dlhov bez toho, aby bola závislá na hodnotení súkromných agentúr. Tie niektorí politici kritizujú, že prispeli k zhoršeniu gréckej krízy, keďže údajne predčasne znížili rating Grécka.

„Aby hospodárska a menová únia zostala aj naďalej symbolom úspechu, vysporiadanie sa so súčasnou krízou nebude stačiť. Musíme ísť ďalej a prijať všetky potrebné opatrenia, ktoré zabránia opakovaniu podobnej krízy,“ uvádza Merkelová so Sarkozym v liste.

Nemecká kancelárka a francúzsky prezident mali v prípade Grécka donedávna čiastočne odlišné názory. Francúzsko bolo prvou krajinou eurozóny, ktorá schválila poskytnutie finančnej pomoci. nemeckí politici dlho váhali a v parlamente sa o pomoci bude hlasovať až v piatok.

Francúzi tiež odmietajú tzv. reštrukturalizáciu gréckeho dlhu, keď by Gréci v podstate uznali, že nie sú schopní dodržať vlastné záväzky a značnú časť peňazí z dlhopisov by investorom nevrátili. Francúzska vláda má strach, že by podobný krok destabilizoval finančný systém Európy, pretože francúzske banky majú grécke dlhopisy
za desiatky a možno stovky miliárd eur. Nemecko nie je v tomto smere tak vyhranené, napriek tomu, že nemecké banky majú dlhopisy za takmer 60 miliárd eur.

Snaha Merkelovej a Sarkozyho však vyvoláva u viacerých ekonómov pochybnosti. „Hoci podporujeme zákaz Naked CDS, nie je nám jasné, čo majú spoločné s dlhovou krízou v Európe a ešte menej je nám jasné, na čo bude dobrý vznik európskej ratingovej agentúry. Trhy panikária kvôli rožšíreniu sa krízy, kým Barroso, Merkelová a Sarkozy ich obviňujú a hrozia ím protiakciami. Toto je hra, ktorú nemôžu vyhrať,“ uviedol server Eurointellingence.

Podobne kritický je aj piatkový denník Financial Times Deutschland. Podľa neho nemecká vládnuca strana FDP v prípade európskej ratingovej agentúry vypracovala aj konkrétny návrh. Ratingová agentúra má byť spolufinancovaná Európskou komisiou, členskými štátmi a Európskou investičnou bankou. „To by jej malo zaručiť nezávislosť,“ dodal nemenovaný europoslanec. Autori článku zase dodali, že mal zrejme vyvinutý zmysel pre humot.

Ak by európska ratingová agentúra nakoniec naozaj vznikla, znamenalo by to, že štáty by sa riadili kombináciou súkromného a európskeho ratingu. Dlhodobé financovanie agentúry by pritom bolo zabezpečené predajom ratingu súkromným investorom.

Facebook X.com 18 debata chyba Newsletter