Diera štátnej kasy sa zväčšuje príliš rýchlo

Hospodárenie vlády sa tento rok rýchlo zhoršuje. Míňanie peňazí v štátnom rozpočte za štyri mesiace prevýšilo príjmy o vyše 1,48 miliardy eur. Sú to približne dve pätiny celoročne plánovaného deficitu. V závere marca pritom ešte deficit bol menej ako jedna miliarda eur.

04.05.2010 06:49
investovanie, graf, mince, akcie, trhy, euro Foto:
Ilustračné foto
debata (83)

„Schodok štátneho rozpočtu rastie veľmi rýchlym tempom,“ povedal pre ČTK analytik Tatra banky Juraj Valachy. Dôvodom je podľa neho najmä výpadok príjmov, ktoré by mali byť podľa očakávaní asi o 900 miliónov eur vyššie. Reálne príjmy dosiahli 3,7 miliardy eur.

Odborníci upozorňujú najmä na výpadky v daniach, ktoré nedávajú štátu toľko, ako čaká vláda v štátnom rozpočte. Na volebný rok 2010 vláda premiéra Roberta Fica naplánovala rozpočet s rekordným schodkom 3,75 miliardy eur. Vlani skončil rozpočet v schodku 2,79 miliardy eur. Podľa ekonómov bude musieť vláda viac šetriť, aby krajinu nezadlžovala viac.

„Je jasné, že tým, že daňové príjmy budú horšie, vláda ešte bude musieť korigovať hospodárenie,“ myslí si analytik MESA 10 Ján Marušinec. „Nová vláda určite bude musieť škrtať,“ poznamenal aj Valachy. Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál však skresanie výdavkov zatiaľ odmieta.

„Počas prvých dvoch mesiacov sa splatili staré dlhy, a to vyše 30 percent celoročnej plánovanej sumy. V ďalších mesiacoch však už splácanie nebude rozpočet natoľko zaťažovať,“ hovorí Šmál. Zväčšovanie diery podľa neho spôsobuje aj skutočnosť, že štát pri raste nezamestnanosti viac prispieva na poistné dávky. Hovorca upozorňuje, že vláda musí od minulého mesiaca posielať Sociálnej poisťovni viac peňazí.

83 debata chyba
Flowers