Palko: Ak zvyšovať dane, tak spotrebné a majetkové

Budúca vláda bude musieť zvýšiť efektívnosť vynakladania verejných zdrojov v sociálnom systéme, zdravotníctve a výskume a vzdelávaní. Povedal to v rozhovore pre denník Sme štátny tajomník ministerstva financií František Palko.

29.04.2010 09:55
František Palko Foto:
František Palko
debata (10)

„Ak by sa mali zvyšovať dane, videl by som priestor v spotrebných a majetkových. Šetriť sa dá aj zjednotením výberu daní a odvodov a takisto znížením množstva daňových výnimiek,“ pokračoval v denníku Sme Palko vo vymenúvaní možných opatrení na zvýšenie efektívnosti verejných financií.

Vládny cieľ dosiahnuť v tomto roku deficit verejných financií na úrovni 5,5 % hrubého domáceho produktu je pritom podľa štátneho tajomníka dosiahnuteľný. „Po revízii niektorých výdavkových politík možno tento cieľ dosiahnuť,“ tvrdí napriek tomu, že vlani schodok prevýšil vládne prognózy o 0,5 percentu­álneho bodu a dosiahol bezmála 6,8 % hrubého domáceho produktu.

Podľa Palka však oblasti, za ktoré je zodpovedná vláda, skončili s deficitom oproti plánu nižším o 0,2 % hrubého domáceho produktu, kým samosprávy ho zvýšili o 0,5 % hrubého domáceho produktu. „Vláda na ne nemá vplyv. To nie je o výhovorkách. Rozpočtová politika ide v súlade s politickými cieľmi tejto vlády,“ povedal pre Sme Palko, ktorý bol do funkcie štátneho tajomníka ministerstva financií nominovaný za Slovenskú národnú stranu.

Predseda vlády Robert Fico sa však viackrát v predchádzajúcich týždňoch vyjadril, že nová vláda, ak v nej bude opäť Smer-SD, dane meniť nemieni. Pripustil iba zvýšenú progresivitu zdaňovania fyzických osôb. Slovenský daňový systém je totiž podľa premiéra pre podnikateľov príťažlivý a preto by nebolo vhodné ho vo vzťahu k právnickým osobám meniť.

10 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy