Vážny: Mýto bolo zavedené veľmi dobre

Po siedmich dňoch môžem skonštatovať, že systém mýta bol zavedený veľmi dobre, uviedol minister dopravy Ľubomír Vážny. Ak by sa neobjavili niektoré problémy, tak by zavedenie považoval za excelentné.

07.01.2010 15:17, aktualizované: 16:08
Ľubomír Vážny Foto:
Minister dopravy Ľubomír Vážny na tlačovej konferencii, na ktorej vyjadril spokojnosť s mýtom.
debata

Podľa ministra je v systéme registrovaných 69-tisíc palubných jednotiek, pričom protestujúcich dopravcov je len niekoľko stoviek. Považuje ich za ľudí, ktorí si nesplnili zákonnú povinnosť. Uviedol, že 99,8 percenta dopravcov bolo pripravených na zavedenie mýta a v systéme bez problémov fungujú.

Diskutujte:
Súhlasíte s blokovaním ciest dopravcami kvôli mýtu?“:[http://tema.pravda.sk/…ytu-627.aspx]

Dopravcovia zneužívajú situáciu, povedal minister a dodal, že tam cíti politický podtón. „Čítam tu rukopis jednej politickej strany,“ uviedol Vážny.

„Slovenský mýtny systém je unikátny a zložitý, bolo náročné uviesť ho do života, je úplne funkčný a problémy sa postupne odstraňujú,“ povedal Vážny. Rozbeh takéhoto systému nepovažuje za jednoduchý. Uviedol, že aj pri nábehu českého mýta boli na hraniciach dlhé kolóny. V radoch stoja dopravcovia, ktorí zanedbali registráciu, tvrdí minister. Uviedol, že on sám listom oslovil ministrov 40 až 50 krajín krajín už v novembri, aby sa na mýto pripravili a pre­vádzkovateľ mýta SkyToll mal tiež svoje kampane. Problémy, ktoré sa vyskytli, sú podľa neho operatívne a riešia sa. Spomenul najmä prekrývanie niektorých úsekov. Niektoré úseky sa po určitom čase a získaní skúseností navyše môžu prehodnotiť a rozdeliť na menšie časti. Žiadny problém však nepovažuje za taký, ktorý by si vyžadoval prerušenie prevádzky mýta. Na argumentáciu, že Nemecko tiež posunulo zavedenie svojho systému uviedol, že Nemcom skolaboval celý systém a mali problém s prenosom údajov  z palubných jednotiek. Slovenský mýtny systém tieto problémy nemá, prenos údajov podľa neho funguje bez problémov.

Vážny odmietol rokovanie s dopravcami cez médiá, nemá vraj problémy sa s nimi stretnúť, ak nájdu iné riešenia, než doteraz prezentovali vo svojich 11 bodoch. Jed­noznačne odmietol zrušenie spoplatnenia ciest I. triedy, ktoré dopravcovia žiadajú. Odôvodnil to tým, že by sa doprava presunula na nespoplatnené cesty a čelil by okamžite sťažnostiam nespokojných občanov a samospráv, ktoré už teraz tranzitná doprava sužuje. Na otázku, čo odkáže protestujúcim dopravcom, uviedol, že „ak sú to tí istí, ktorí boli u mnňa tridsiateho, tak ich podmienky sú neprijateľné“. „Musia znášať dôsledky svojho konania,“ dodal minister.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy