V Novákoch spustili ťažbu v novom úseku, Fico sfáral a prestrihol pásku

Premiér Robert Fico slávnostne otvoril jedenásty ťažobný úsek v Bani Nováky, na ktorý prispela vláda z peňazí všetkých sumou zhruba 12 miliónov eur. V bani sa nachádzajú zásoby 7,2 milióna ton horniny. Do hĺbky 320 metrov sfáral premiér Robert Fico s ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom i s riaditeľom Hornonitrianskych baní Prievidza Petrom Čičmancom, aby tu slávnostne prestrihli pásku.

02.11.2009 14:10, aktualizované: 19:13
Robert Fico, baňa Foto:
Fico slávnostne otvoril ťažbu v novom úseku
debata

Peter Čičmanec pritom v čase tragédie v bani Handlová, keď pri výbuchu zahynulo dvadsať baníkov, čelil tvrdej kritike pre zlé zabezpečenie bezpečnostných pravidiel.

Ročne by sa malo v úseku vyprodukovať od 400 000 do 600 000 ton uhlia, ťažba potrvá do roku 2023, informovali zástupcovia spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), pod ktoré baňa patrí.

Investičné náklady na sprístupnenie uhoľných zásob v novom ťažobnom priestore by mali dosiahnuť 37 miliónov eur (1,11 miliardy korún). Ťažba zabezpečí prácu pre 500 ľudí.

„Pre sprístupnenie uhoľných zásob 11. poľa ťažobného úseku Nováky bolo nevyhnutné uvoľniť povrch budúceho podrúbavaného územia. Vyžiadalo si to napríklad prekládku 2600 metrov vodných tokov riek Nitra a Handlovka alebo 3800 metrov železničnej trate Koš-Nováky a železničnej vlečky do objektov ministerstva obrany,“ poznamenali zástupcovia HBP.

Vyťažené uhlie z Hornonitrianskych baní odoberá takmer výlučne iba tepelná elektráreň v Novákoch. Práve cez ceny elektriny vláda dotuje súkromné bane vo vlastníctve rodiny Petra Čičmanca sumou 33 miliónov eur ročne.

V baniach spoločnosti pritom len za posledné tri roky zomrelo 25 ľudí. Ani tragédia z novembra 2006 v Novákoch nie je ešte definitívne vyšetrená. A v prípade augustového výbuchu v Bani Handlová, kde zomrelo 20 ľudí, sa vyšetrovatelia ešte nedostali na miesto nešťastia.

„Prípad Nováky je zo strany banského úradu od októbra 2007 uzatvorený. Určili sme príčiny a porušenie predpisov. Teraz je to v rukách polície, stále prebieha vyšetrovanie,“ uviedol šéf banských vyšetrovateľov v Prievidzi Bohuš Sliacky.

V prípade posledného najväčšieho nešťastia v Handlovej však zatiaľ stoja vyšetrovatelia na mieste. „Robíme všetko, aby sa obhliadka uskutočnila čo najskôr, ale závisí to od mnohých faktorov,“ dodal Sliacky. Reálne sa vyšetrovanie pohne zrejme až v decembri.

V utorok v denníku Pravda

Práve zmena koryta rieky zobrala dlhoročnému baníkovi Jozefovi Ťažiarovi pozemky po rodičoch. Ako to dopadlo so sľúbenou náhradou?
Čítajte v utorok v denníku Pravda.

Premiér Robert Fico sfáral v Hornonitrianskych...
Premiér Robert Fico s ministrom hiospodárstva...
+2Zľava riaditeľ Hornonitrianskych baní Prievidza...
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy