MMF je optimistický, prognózuje Slovensku vysoký rast

Medzinárodný menový fond prognózuje Slovensku na budúci rok vysoký rast 3,7 percenta. Bol by to najrýchlejší rast v celej eurozóne, predčil by aj susedov.

01.10.2009 13:53
Graf, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
debata

Vyhliadky slovenského hospodárstva sú podľa Medzinárodného menového fondu omnoho svetlejšie, ako ich vidia domáce relevantné inštitúcie. Podľa vo štvrtok zverejnenej štúdie fondu World Economic Outlook totiž slovenská ekonomika v tomto roku síce poklesne o 4,7 %, v budúcom roku však už hrubý domáci produkt krajiny stúpne o 3,7 %.

Aktuálne prognózy vývoja HDP Medzinárodného menového fondu
Vývoj HDP (v %) 2009 2010 2014
Eurozóna –4,2 +0,3 +2,1
Slovenská republika –4,7 +3,7 +4,2
Česká republika –4,3 +1,3 +4,0
Maďarsko –6,7 –0,9 +3,5
Poľsko +1,0 +2,2 +4,0
Zdroj: MMF – World Economic Outlook, October 2009

Slovenské hospodárstvo by tak podľa prognóz Medzinárodného menového fondu rástlo s výrazným náskokom najrýchlejšie v rámci celej eurozóny, ale aj spomedzi okolitých štátov. Druhý najrýchlejší rast v eurozóne by totiž podľa predikcie fondu mali dosiahnuť zhodne Francúzsko a Fínsko s dynamikou 0,9 %. Celkovo by mala eurozóna v budúcom roku dosiahnuť hospodársky rast len na úrovni 0,3 %.

Rovnako by Slovensko malo svojim 3,7-percentným hospodárskym rastom dominovať aj medzi okolitými štátmi regiónu. O 1,5 percentu­álneho bodu pomalšie by mala rásť ekonomika Poľska, hospodársky rast Českej republiky by mal predstavovať 1,3 %. Maďarsko sa podľa aktuálnej prognózy fondu z recesie nevymaní ani o rok a vykáže ďalší pokles hospodárstva na úrovni 0,9 %.

Pozícia Medzinárodného menového fondu ako jedného z najväčších optimistov pri prognózovaní vývoja slovenského hospodárstva sa tak potvrdila aj pri októbrovej predikcii. Už v apríli totiž fond prišiel s prognózou, podľa ktorej mala slovenská ekonomika v tomto roku klesnúť iba o 2,1 %. Toto číslo bolo už vtedy ekonómami považované za optimistické.

Aj v súčasnosti domáce ministerstvo financií ako aj centrálna banka totiž očakávajú čísla rádovo horšie, ako fond. Ministerstvo financií SR aktuálne krajine prognózuje v tomto roku pokles hrubého domáceho produktu o 5,7 % a centrálna banka o 5,6 %. Pre budúci rok už tiež prognózujú rast, avšak pomalší. Rezort financií na úrovni 1,9 %, Národná banka Slovenska 2,9 %.

debata chyba