NBS to v tlačovej správe odôvodnila rýchlym zvyšovaním štátneho dlhu, ktorý rastie aj pre dopady svetovej hospodárskej krízy. Deficit verejných financií by mal na budúci rok klesnúť na 5,5 percenta výkonu ekonomiky z tohtoročných odhadovaných 6,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Hrubý verejný dlh Slovenska síce patrí najnižším v Európskej únii, v priebehu troch rokov by sa však mal výraznejšie zvýšiť. Dôvodom je hlavne výpadok príjmov štátu pre dopady hospodárskej krízy, čo výrazne zhoršilo hospodárenie vlády už v tomto roku. Verejný dlh krajiny v roku 2011 stúpne podľa odhadu na 42,5 percenta HDP z tohtoročných predpokladaných 33 percent HDP. „Vzhľadom na tento vývoj zadlženia NBS odporúča rýchlejšiu konsolidáciu (verejného schodku) v rozsahu minimálne jedného percenta (HDP),“ uviedla hovorkyňa centrálnej banky Jana Kováčová.
Napriek rastu zadlženosti krajiny by sa pozícia Slovenska na medzinárodných finančných trhoch podľa NBS pravdepodobne nemala zhoršiť.
NBS kladne zhodnotila plánované úspory v niektorých výdavkoch, za riziko však označila napríklad zámery vlády v čerpaní eurofondov. „V príjmovej časti považuje NBS návrh za reálny, s rizikom v oblasti plnenia nedaňových príjmov,“ uviedla centrálna banka.
Štátny rozpočet by mal v poslednom roku vládnutia súčasného kabinetu vykázať rekordný schodok 3,75 miliardy eur (112,97 miliardy Sk) oproti tohtoročnému upravenému deficitu 3,13 miliardy eur (94,29 miliardy Sk).