Nový jadrový blok postaví JAVYS spolu s ČEZ

Novú jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach postaví spoločný podnik Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) a český energetický koncern ČEZ. V spoločnom podniku bude mať slovenská firma majoritu, uviedol predseda vlády Robert Fico.

28.05.2009 12:18
debata

"Schválili sme návrh akcionárskej zmluvy. Nemôžem ísť ďalej, pokiaľ ide o detaily, pretože tento materiál bol prerokovaný v utajenej forme, a až po podpísaní akcionárskej zmluvy bude táto zmluva zverejnená,“ povedal premiér.

Podľa jeho slov by akcionárska zmluva mala byť podpísaná v piatok. Výstavba novej jadrovej elektrárne by si mala vyžiadať podľa slov ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka od štyri do šesť miliárd eur. Prípravné práce by pritom mali stáť vyše 232 miliónov eur. Ako sa bude financovať výstavba jadrovej elektrárne, zatiaľ minister Jahnátek nekonkretizoval. Takisto zatiaľ nie je známe, aký druh jadrovej elektrárne by sa mal v Jaslovských Bohuniciach postaviť a aký by mala mať výkon. Rozhodnúť by sa o tom malo v októbri 2010. Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020, pričom prípravná fáza by mala trvať do roku 2014. Nový blok bude stáť na mieste v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1.

Organizácia Greenpeace podala v piatok minulý týždeň sťažnosť na Európsku komisiu proti Slovenskej republike. Upozorňuje v nej, že spôsob, akým bola vybratá česká energetická spoločnosť ČEZ za strategického partnera, je v rozpore so smernicou Európskeho parlamentu. Do nesúladu s legislatívou sa podľa organizácie Slovensko dostalo, keď vláda vybrala partnera bez predošlého verejného tendra.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy