Opozícia: Ekonomika sa strmhlav rúti, o mesiac prídeme s balíčkom

05.05.2009 13:17, aktualizované: 14:06
Dzurinda
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda Autor:

Opozičné strany chcú o mesiac predstaviť ďalší balík opatrení, ktorý má Slovensku pomôcť zmierniť dopady hospodárskej krízy. Dôvodom pre vypracovanie ďalších opatrení je podľa predsedu najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu zlý vývoj slovenskej ekonomiky

„Ten prepad je taký ostrý a slovenská ekonomika sa rúti dole tak strmhlav, že jednoducho nie je možné sa tomu prizerať a cítime za tento vývoj zodpovednosť aj keď sa nachádzame v opozícii a aj keď vládna väčšina ignoruje náležité diskusie na túto tému,“ uviedol Dzurinda po skončení okrúhleho stola organizovaného opozičnými stranami a Inštitútom pre moderné Slovensko, ktorý bol venovaný práve riešeniam dôsledkov hospodárskej krízy.

Dnes sme predovšetkým počúvali a do mesiaca prídeme predstaviť odborníkom svoje opatrenia, povedal Dzurinda. Podrobnosti nechcel uviesť. Informoval však, že opatrenia by mali mať určitú víziu. Podľa neho je potrebné opäť spraviť zo Slovenska miesto atraktívne pre investorov. Tentoraz však pre investície s vyššou pridanou hodnotou, s vyššími platmi, aby si ľudia mohli zarobiť, dodal. Odborníci pri okrúhlom stole tiež pripomínali, že je potrebné meniť Zákonník práce a reformovať odvody, povedal Dzurinda.

SDKÚ-DS, SMK a KDH sa už v parlamente niekoľkokrát neúspešne pokúsili presadiť vlastné protikrízové opatrenia. Vládou prijaté opatrenia totiž považujú za nedostatočné. Dzurinda však uviedol, že mnohé návrhy, ktoré vláda presadila, „pochádzajú z našej dielne“. Podľa neho tlak na vládu narastá a opozícia chce pokračovať v tlaku na vládu, aby prijímala opatrenia voči kríze. „Tlačíme sa k prezidentovi,“ uviedol Dzurinda. Opozícia chce, aby sa stal sprostredkovateľom dialógu medzi ňou a koalíciou.

Na schôdzke sa zúčastnil okrem iných predstaviteľ Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Podnikateľskej aliancie Slovenska, Republikovej únie zamestnávateľov, ekonómovia z mimovládnych inštitútov INEKO a INESS, zástupcovia Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku – Health Policy Institute alebo Nadácie F. A. Hayeka.

Vláda riešenia v boji s krízou hľadá v Rade pre hospodársku krízu, v ktorej sa stretávajú okrem ministrov aj odborári, zamestnávatelia, reprezentanti centrálnej a komerčných bánk, alebo členovia ZMOS-u. Miesto v nej mal aj zástupca opozície, tá ho však koncom apríla z rady stiahla po tom, ako vládne strany v parlamente odmietli všetky jej návrhy opatrení.

„Opozícia by mala predstavovať alternatívu. My takouto alternatívou chceme byť,“ poznamenal Dzurinda.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata