Fico nesplnil sľub, elektrina zdražela aj o 150 percent

25.03.2009 09:01
Elektrina, faktúry
Ilustračné foto Autor:

Elektrina pre státisíce domácnosti napriek sľubom premiéra Roberta Fica od januára prudko zdražela. Zistili to správcovia a spoločenstvá bytových domov pri pohľade na nové faktúry za elektrinu na osvetlenie chodieb, výťahov či bytových kotolní v bytovkách. Západoslovenská energetika totiž zvýšila stále platby až o tisíc percent.

Správcovia tak musia zvýšenie preniesť na ľudí. Kým vlani platil jeden byt za elektrinu pre spoločné priestory domu mesačne asi 1,5 eura (45 Sk), po novom to bude o 150 percent viac – 3,8 eura (115 Sk).

„Vlani sme v bytovom dome s 28 bytmi, dvoma vchodmi a dvoma výťahmi dávali za elektrinu v prepočte asi 43 eur (1 300 korún) a teraz nám zálohu pri rovnakej spotrebe zdvihli na 110 eur (3 300 Sk),“ sťažuje sa zástupca spoločenstva v Bratislave Miroslav Takáč (viac v článku Za výťah a osvetlenie si byt priplatí tisíc korún). Podobne pocítilo zdraženie asi pol milióna bytov v Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji, v ktorých žije okolo 1,5 milióna ľudí.

Elektrina pre spoločné priestory bytoviek
oblasť SR **účtované pevné platby***
  (1×25A) (3×50A) 2009/2008
západ 149 Sk/mes. 896 Sk/mes. + 500 až 1 000 %
stred 23 Sk/mes. 76 Sk/mes. 0 %
východ 40 Sk/mes. 120 Sk/mes. 0 %
* Ide o príklad ističov, okrem pevných platieb hradia byty      

aj spotrebované kilowatthodiny elektriny, ktorej však nemíňajú veľa
Zdroj: Cenníky ZSE Distribúcia, Stredoslovenská energetika – Distribúcia, Východoslovenská distribučná .[bc4 tar fs10]{valign:top} ||||

Úpravu cien schválil štátny regulačný úrad na čele s Jozefom Holjenčíkom (nominant Smeru). Ten tvrdí, že úrad sa musel pri tvorbe cien prispôsobiť zákonom. Podľa Holjenčíka majú však spoločenstvá možnosť zmeniť si sadzbu. Bytové spoločenstvá na strednom a východnom Slovensku na rozdiel od tých na západe výraznejší nárast cien elektriny nepocítili.

Mnohí správcovia bytov na západe sa však teraz pýtajú úradu, ako majú ľuďom zdraženie vysvetliť. Elektrina dodávaná pre rodiny priamo pre menšie domácnosti od januára nezdražela, aj keď pre rodiny s väčším odberom išla hore v priemere o desať percent. Za nezmenené tohtoročné ceny elektriny pre domácnosti sa pritom vlani na jeseň zaručil premiér a šéf Smeru Robert Fico, keď sa chválil, ako jeho vláda drží ceny. K historicky rekordnému zdraženiu elektriny pre byty Fico teraz odkázal, že o tom nevedel.

„Ministerstvo hospodárstva SR operatívne situáciu preverí a potom sa k nej vyjadrí,“ reagovala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová.

Okrem spoločenstiev prudké zvýšenie platieb pocítilo aj 50-tisíc živnostníkov na západe krajiny. „Pevnú sadzbu mi zvýšili z 50 korún na 450 korún mesačne,“ sťažuje sa podnikateľ Rudolf Bílý zo Šaštína. Západoslovenská energetika tvrdí, že zvýšila stále platby majiteľom menších ističov, kde boli platby pod úrovňou nákladov. Naopak, znížila platby odberateľom s väčšími ističmi. „Takto sú náklady rozložené rovnomernejšie,“ dodáva vedúci komunikácie spoločnosti Peter Kimijan. Na strednom a východnom Slovensku sa však za menšie ističe platí až 10-násobne menej ako na západe.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku