Súbežné oteplenie spôsobilo, že plynári museli nielen tlmiť dočasný tok z Čiech, ale aj prísun plynu z podzemných zásobníkov na Záhorí. Plynu sa navyše nezačalo míňať viac ani po zrušení obmedzení v jeho odbere pre firmy.
V pondelok, keď bol na Slovensku odber pre podniky už bez obmedzení, sa minulo toľko plynu ako v piatok, keď ešte platili plynové limity. Vonkajšie teploty pritom boli v oboch dňoch podobné. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) preto v utorok naznačil, že straty spôsobené plynovou krízou sa preceňujú.
„Údaje z dispečingu hovoria jasne. Podniky stoja, aj keď majú plyn k dispozícii,“ upozornil Jahnátek.
Analytici zo Slovenskej akadémie vied pri plynových výpadkoch odhadli denné straty z výroby. Podľa nich by sa mali vyšplhať za celých dvanásť dní obmedzení na takmer miliardu eur (30,1 miliardy korún). O výpadkoch 100 miliónov eur denne hovoril aj premiér Robert Fico. Na druhej strane analytici upozornili, že podniky by krátili výrobu tak či tak pre svetovú finančnú krízu.
V čase prerušených dodávok plynu vláda upozorňovala aj na hrozbu výpadkov elektriny. Obchodníci však hovorili, že elektriny je dosť a zdržanlivá bola k tomu aj štátna elektrizačná prenosová sústava. V utorok podnik vyhlásil, že problémy nie sú.
„Na Slovensku je teraz prebytok elektriny,“ potvrdil člen predstavenstva prenosovej sústavy Miroslav Rapšík. Slovenské elektrárne v utorok spustili polovicu uhoľnej elektrárne Nováky, ktorá bola pred vyše týždňom odstavená pre požiar. Po obnovení dodávok plynu sa naštartovali aj plynové elektrárne v Ružomberku a Leviciach.
Všetky škody spôsobené výpadkom dodávok plynu chce ministerstvo hospodárstva spísať a predložiť Európskej komisii, aby EÚ konala proti ruskému Gazpromu jednotne. Rusi už povedali, že si straty budú nárokovať od Ukrajiny.