Tak trasou cez Ukrajinu, ako aj cez Česko sa Slovensko snaží dostať k dvadsiatim miliónom kubíkov plynu denne zaistených vopred na niekoľko dní až týždňov. V takom prípade by sa skončili obmedzenia v odbere plynu pre podniky.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) vo štvrtok oznámil, že ak by, naopak, do konca januára žiaden plyn z cudziny na Slovensko neprišiel, domáce rezervy by sa míňali. Vláda by plyn pre podniky od februára úplne priškrtila a teplárne by na výrobu tepla pre byty dostávali len 80 percent plynu. ,,Po takomto opatrení by sa obmedzili dodávky teplej vody v bytoch. V kúrení by nemuseli nastať zmeny," reagoval šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšívaný.
Podľa Jahnátka však krízový režim pre rodiny zatiaľ nehrozí. „Nemyslím si, že ľudia sa musia niečoho obávať, situáciu zvládneme,“ dodal minister. Druhú možnosť dostať na Slovensko ruský plyn cez Bielorusko, Poľsko, Nemecko a Česko označili predstavitelia českého prepravcu plynu RWE Transgas za technicky priechodnú.
Alternatíva má však niekoľko podmienok. Cez trasu sú ruským plynom napájané Nemecko a Francúzsko, ktoré by sa museli zrieknuť štvrtiny odberu v prospech Slovenska. Vláda sa v tomto smere spolieha na ústretovosť akcionárov SPP – nemeckého E.ON Ruhrgas a francúzskeho Gaz de France Suez.
Fico už vo štvrtok v Bratislave rokoval s predstaviteľmi RWE Transgas, ktorý by musel otočiť tradičný tok plynu na západ-východ. „Česká strana je schopná zrealizovať reverzný tok do niekoľkých hodín. SPP robí všetky potrebné opatrenia a zhruba do jedného týždňa sme pripravení na rezervný tok aj my,“ povedal Jahnátek.
Okolité krajiny majú na rozdiel od Slovenska prístup k nórskemu plynu či k ruskému plynu cez obchvaty Ukrajiny. Denné dodávky v objeme 1,5 milióna kubíkov pre Slovensko ponúkol maďarský MOL, SPP zatiaľ analyzuje, ako tento plyn dopraviť.
Rusko stoplo prepravu plynu cez Ukrajinu pre spor o ceny minulú stredu. Obnova je zatiaľ v nedohľadne. Vo včerajšom telefonickom rozhovore ukrajinský prezident Viktor Juščenko opätovne vyzval ruskú hlavu štátu Dmitrija Medvedeva, aby ruská strana zabezpečila dennú dodávku 330 miliónov kubíkov. ,,Recipročne Ukrajina garantuje prepravu plynu, ktorý na základe všetkých dohodnutých kontraktov Ruska očakávajú európski odberatelia," cituje agentúra UNIAN zo stanoviska sekretariátu prezidenta Viktora Juščenka.
Medvedev reagoval pozvaním Juščenka do Moskvy na summit Ruska, Ukrajiny a EÚ o plynovej kríze, ktorý sa má konať najbližšiu sobotu. Ukrajinský líder síce pozvanie za rokovací stôl prijal, ale s podmienkou, že stretnutie sa bude konať v niektorej z európskych krajín.