0

Čerstvé mlieko si kúpia ľudia rovno u farmára

03.12.2008 06:59
Mlieko
Ilustračné foto Autor:

Malí farmári, rybári, včelári, ale aj poľovníci budú môcť od jari budúceho roka predávať priamo z dvora. Hydinu, zajace, med, ale aj mlieko, ošípané či čerstvú teľacinu. Žiadosť o súhlas s uvoľnením predaja Slovensko predloží Bruselu v januári.

V starých členských krajinách je predaj čerstvých výrobkov z dvora obvyklý. "Predaj bude mať presné pravidlá. Napríklad 60 vajec bez označenia môže týždenne predať len chovateľ 20 sliepok,“ spresnil Miroslav Ondriaš zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Zmena bude znamenať spestrenie trhu o čerstvé výrobky, ktoré si z detstva pamätajú už len dnešní šesťdesiatnici a staršie ročníky. Opäť sa bude predávať napríklad surové, teda nepasterizované kravské mlieko – týždenne 500 kilogramov, ovčie a kozie týždenne po 50 kilogramoch z farmy.

Čerstvé mäsové výrobky priamo od farmárov by mali zvýšiť aj konkurenciu na trhu. Okrem ponuky supermarketov si budú môcť spotrebitelia vyberať aj u malých ekologicky zameraných výrobcov. Včelári budú môcť ročne predať 2–tisíc kilogramov medu.

Farmári sa nedožadovali len uvoľnenia predaja hydiny (odteraz do 3 500 kusov ročne), zajacov (do 5 000 kusov ročne), ale aj bravčového a hovädzieho mäsa. Pravda, ľudia nemôžu očakávať, že takýto predaj sa premení vo veľkom na domáce zakáľačky. Podľa Ondriaša musia farmári rátať s tým, že nebudú môcť zvieratá (teľce, býčky, ošípané) zabíjať pod holým nebom, ale v uzavretých priestoroch. A sliepky či zajace nebudú môcť predávať porciované, ale len vcelku.

"Za samozrejmosť sa považuje, že všetky zvieratá sú evidované v centrálnom registri hospodárskych zvierat. Farmári ručia za to že, spotrebitelia si zakúpia zdravotne neškodné mäso či iné produkty,“ uzavrel Ondriáš.

Na nové pravidlá netrpezlivo čakajú aj poľovníci. Podľa výkonného riaditeľa Slovenského poľovníckeho zväzu Imricha Šubu totiž pomôžu znížiť množstvo nelegálne ulovenej zveri. Ofi ciálne totiž doteraz predával hydinu iba spracovateľský závod Lesy SR v Topoľčiankach.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata