Zdravotná poisťovňa Dôvera znížila základné imanie o takmer dve miliardy Sk

Zdravotná poisťovňa Dôvera znížila základne imanie o takmer dve miliardy Sk. Tvrdí, že kvôli poklesu limitu na prevádzkové výdavky na 3,5 percenta a znemožnenie slobodného nakladania so ziskom.

02.12.2008 13:55
debata

Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa na Slovensku, Zdravotná poisťovňa Dôvera, znížila svoje základné imanie o 1,9 miliardy Sk (63,07 milióna e­ur).

Z pôvodnej výšky 2,4 miliardy Sk (79,67 milióna Sk) tak kleslo na necelých 481,2 milióna Sk (15,97 milióna eur). Vyplýva to z informácií zverejnených v Obchodnom vestníku. Dôvodom sú pritom podľa poisťovne zmeny v legislatíve.

Dôvera sa rozhodla pristúpiť k zníženiu základného imania po tom, čo legislatívny vývoj nevytvoril priestor na rozvoj individuálneho zdravotného poistenia, pričom sa zásadne znížili možnosti zdravotných poisťovní investovať do vlastného rozvoja,“ zdôvodnil zníženie základného imania generálny riaditeľ poisťovne Martin Šimun.

Zníženie základného imania podľa predstaviteľov poisťovne nemá vplyv na jej stabilitu ani na schopnosť uhrádzať zdravotnú starostlivosť pre jej poistencov.

"Aj po znížení zostáva platobná schopnosť Dôvery bezpečne nad limity požadované zákonom. Sme naďalej finančne silná, zdravá a stabilná inštitúcia s dostatkom hotovosti na účtoch a sme schopní včas plniť všetky záväzky,“ povedal Šimun.

Miera platobnej schopnosti poisťovne dosahuje 8,26 percenta, je teda takmer trojnásobne vyššia ako minimálna miera zo zákona vo výške 3 percent. Ako ďalej informovala poisťovňa, Dôvera nemá žiadne záväzky po lehote splatnosti.

Rozhodnutie o znížení základného imania odsúhlasil aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zníženie základného imania je účinné od 28. novembra tohto roku.

Ešte vlani pritom valné zhromaždenie ZP Dôvera na základe návrhu predstavenstva rozhodlo o 15-násobnom zvýšení imania spoločnosti zo 160 milióna Sk (5,311 milióna eur) až na 2,4 mld. Sk (79,67 milióna e­ur).

Podľa stanoviska poisťovne prijatím legislatívnych zmien s účinnosťou od 1. januára 2008 klesol limit na prevádzkové výdavky na 3,5 percenta a znemožnilo sa slobodné nakladanie s kladným hospodárskym výsledkom.

"Aj preto nemá opodstatnenie, aby sme v základnom imaní viazali taký vysoký objem prostriedkov,“ skonštatoval Šimun.

Kvôli obmedzeniu použitia zisku už pritom holandský akcionár poisťovne, spoločnosť Health Insurance Companies of Eastern Europe (HICEE), ktorá patrí do skupiny Penta, otvorila so Slovenskom arbitrážnu procedúru za účelom ochrany svojich investícií na Slovensku.

Zdravotná poisťovňa Dôvera, a.s. je najväčšou súkromnou a druhou najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku. Vznikla 1. januára 2007 spojením zdravotných poisťovní Sideria a Dôvera.

Poisťovňa zaznamenala v minulom roku zisk 467 milióna Sk (15,5 milióna eur), keď evidovala celkové výnosy 13,868 miliardy Sk (460,3 milióna eur) a celkové náklady 13,401 miliardy Sk (444,8 milióna eur). Stará sa o viac ako 850-tisíc poistencov.

debata chyba