Slovenská minimálna mzda? Nižšia ako v Turecku

28.11.2008 13:03
Peniaze 2
ilustračné foto Autor:

Rozdiely medzi minimálnymi mesačnými zárobkami sú v Európskej únii ešte stále obrovské. Zatiaľ čo obyvateľ Luxemburska mesačne za svoju prácu dostane najmenej 1610 eur (takmer 48 503 Sk), Bulhar pracujúci za minimálnu mzdu sa musí uspokojiť so 112 eurami (3374 Sk). Potvrdzuje to najnovšia štatistika Eurostatu.

Rebríček európskeho štatistického úradu zahŕňa aj Turecko, ktoré má status kandidáta na vstup do EÚ. Napriek tomu, že táto krajina členom únie nie je, mesačná minimálna mzda tu dosahuje 333 eur (10 031 Sk), čo je dokonca viac ako na Slovensku. Slováci totiž mesačne podľa zákona o minimálnej mzde zarobia minimálne 267 eur (8100 Sk). Od 1. januára budúceho bude minimálny hrubý mesačný zárobok na Slovensku 8900 Sk, teda približne 295 eur.

„Mzdová úroveň na Slovensku je stále v porovnaní s inými krajinami veľmi nízka,“ hovorí Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti, ktorý za veľký a dlhodobý problém slovenského trhu práce považuje regionálne rozdiely. Podľa neho by v SR mohol byť zavedený koncept odlišnej výšky minimálnej mzdy v závislosti od priemernej mzdy v jednotlivých regiónoch.

Materiál európskeho štatistického úradu vychádza z údajov z júla tohto roka. Zahŕňa 20 štátov únie, ktoré majú legislatívne stanovený minimálny zárobok a tiež spomínané Turecko. Podľa Eurostatu je minimálna mzda v Slovenskej republike piata najnižšia. Horšie ako Slováci pracujúci za minimum sú na tom len občania Litvy, Lotyšska, Rumunska a Bulharska. Susedná Česká republika má podľa Eurostatu minimálnu mzdu stanovenú na 329 eur, čo je takmer 9912 Sk.

Reálny obraz o sociálnej situácii obyvateľov jednotlivých krajín, ktorí zarábajú zákonné minimum, si však nemožno utvoriť iba na základe peňažnej hodnoty minimálnej mzdy. Podstatné je, koľko tovarov a služieb je možné si v tom – ktorom štáte za najnižšiu mzdu kúpiť. „Ak berieme do úvahy rozdiely v kúpnej sile, rozdiely medzi jednotlivými štátmi sa zmiernili z eurovej hodnoty 1:14 na hodnotu 1:7,“ upozorňuje Eurostat. Vzhľadom na domácu cenovú hladinu teda nemožno tvrdiť, že Luxemburčan, ktorý zarobí 14-násobne viac ako Bulhar, si môže dovoliť kúpiť 14-násobne viac tovarov a služieb. Po porovnaní parity kúpnej sily je najväčší, 7-násobný rozdiel medzi Luxemburskom a Rumunskom. Slovensko je pri zohľadnení kúpnej parity na 4. mieste od konca.

Napriek nízkej minimálnej mzde má Slovensko jeden z najvyšších podielov minimálnej mzdy na priemernej – až 47 percent. Toto číslo je vyššie iba na Malte a v Luxembursku, sa pohybuje tesne nad hranicou 50 percent.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku