Štáty EÚ predstavili miliardové plány

Dve najväčšie ekonomiky eurozóny plánujú rezervovať na záchranu svojich bánk obrovské prostriedky. Nemci podporia svoj bankový sektor čiastkou 500 miliárd eur, Francúzi majú pripravený záchranný balíček v hodnote 320 miliárd eur.

13.10.2008 17:59 , aktualizované: 21:08
Angela Merkelová Foto:
Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas tlačovej konferencii v Berlíne 13. októbra 2008, na ktorej informovala o záchrannom pláne pre nemecký finančný sektor.
debata

Nemecká vláda vytvorila „záchranný balíček“ v objeme až 500 miliárd eur. Sto miliárd chce vláda vyčleniť okamžite. Je to v povojnových dejinách Nemecka bezprecedentné opatrenie. Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej ide o opatrenie, ktoré má stabilizovať celý finančný systém, nie iba jednotlivé banky.

Až 400 miliárd je hodnota garancií, ktorými chce nemecký štát ručiť bankám. Záruky majú platiť do konca budúceho roka. Ďalších 70 miliárd eur chce vláda záväzne vyčleniť na prípadné priame kapitálové investície do bánk, vláda navyše ešte ráta s možným uvoľnením ďalšej núdzovej rezervy vo výške 10 miliárd eur. Dvadsať miliárd eur má byť zo štátnych prostriedkov určených na okamžité zaplátanie možných „dier“ v garančnom dáždniku, vysvetlil minister financií Peer Steinbrück.

Vládny návrh budú do konca týždňa schvaľovať obidve komory nemeckého parlamentu v zrýchlenom legislatívnom konaní.

Nástrojom záchranného balíčka má byť „fond na stabilizáciu finančných trhov“. Fond poskytne kapitál až vtedy, keď to bude nejaká banka potrebovať a za normálnych okolností nebude do operácií na medzibankovom trhu zasahovať.

Banky by podľa Merkelovej mali dostávať úvery vo forme pôžičky s dvojpercentnou úrokovou mierou. Fond tak bude poskytovať „poistenie za určitý poplatok“, vysvetlila Merkelová.

Banka, ktorá bude chránená štátom, však musí rátať s výrazným obmedzením právomocí vlastného managementu, vrátane výšky jeho miezd.

Francúzi nechcú nechať padnúť žiadnu banku

Francúzska vláda podporí svoj bankový sektor čiastkou 320 miliárd eur, uviedol v pondelok francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Celková čiastka, ktorú Francúzsko na záchranu bánk vynaloží, však nemá prekročiť 360 miliárd eur. Paríž podľa prezidenta nedovolí, aby nejaká banka padla.

„Je potrebné odblokovať medzibankový trh. Peniaze sa už nepohybujú,“ povedal prezident na mimoriadnej tlačovej konferencii. Upozornil však, že spomínané čiastky sa nemusia úplne vyčerpať a že záleží na potrebách bánk.

Francúzska vláda podporí svoj bankový sektor čiastkou 320 miliárd eur, uviedol v pondelok francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Celková čiastka, ktorú Francúzsko na záchranu bánk vynaloží, ale nemá prekročiť 360 miliárd eur. Paríž podľa prezidenta nedovolí, aby nejaká banka padla.

„Je potrebné odblokovať medzibankový trh. Peniaze sa už nepohybujú,“ povedal prezident na mimoriadnej tlačovej konferencii. Upozornil však, že spomínané čiastky sa nemusia úplne vyčerpať a že záleží na potrebách bánk.

Ohlásená pomoc zahŕňa aj francúzsky príspevok na záchranu rútiacej sa belgicko-francúzskej banky Dexia, do ktorej Francúzsko, Belgicko a Luxembursko spoločne vložili 6 miliárd eur. Sarkozy upozornil, že riskantné správanie sa manažmentu Dexie, nemôže zostať nepotrestané a preto bude potrebné vedenie Dexie vymeniť.

Briti vložia do bánk 37 miliárd libier

Británia vloží do troch ohrozených bánk Royal Bank of Scotland (RBS), HBOS a Lloyds TSB až 37 miliár libier, informovalo ministerstvo financií. Štát sa v nich stane najväčším akcionárom a v prípade RBS dokonca aj väčšinovým. "Podnikli sme dnes (v pondelok) bezprecedentné kroky, ktoré sú nutné k obnoveniu dôvery vo finančný systém, " vyhlásil britský premiér Gordon Brown.

Ďalšia banka, londýnska HSBC Bank, víta záchranný plán, ale ako informovala, neplánuje využiť štátnu pomoc. Vzhľadom na to, že má viac vkladov ako úverov, považuje svoju pozíciu za silnú a poskytla ďalším bankám prostredníctvom medzibankového trhu štyri miliardy libier s tri- a šesťmesačnou splatnosťou.

Rakúsko ráta so 100 miliardami eur

Rakúsko poskytne finančnú pomoc v objeme 100 miliárd eur na záchranu bankového sektora. Z celkovej sumy 100 miliárd eur bude 85 miliárd vo forme garancií za pôžičky a zvyšných 15 miliárd eur bude poskytnutých vo forme kapitálu, informoval rakúsky minister financií Wilhelm Molterer.

Rakúska vláda vytvorí novú spoločnosť, ktorá bude pôsobiť ako clearingová banka pre medzibankové pôžičky a emisie bankových obligácií. Vláda ďalej poskytne záruku pre túto spoločnosť, aby tak rozmrazila trh medzibankových pôžičiek. „Tieto opatrenia sú nevyhnutné z dôvodu medzinárodnej finančnej krízy, a nie z dôvodu rakúskych problémov,“ povedal rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer.

debata chyba