Sony nesie do Nitry ďalšie miliardy

Novú fabriku a tisíce nových pracovných miest prinesie do Nitry výrobca televízorov spoločnosť Sony. Plní tak plán postaviť na Slovensku svoj najväčší závod na svete. Podľa informácií denníka Pravda koncern vybuduje pri nitrianskej fabrike druhý závod na výrobu dielcov do plochých televízorov. Továreň by mala byť otvorená približne o rok. V novom závode bude 2 670 ľudí montovať predné časti obrazoviek. Kapacita nitrianskeho Sony sa tak z troch miliónov televízorov ročne rozšíri na päť miliónov.

31.07.2008 06:48
LCD televízor Sony Bravia Foto:
LCD televízor Sony Bravia
debata

Celkovo chce japonský koncern v Nitre do svojho areálu investovať 7,25 miliardy korún. Doteraz z balíka spoločnosť vložila 2,4 miliardy korún do stavby fabriky, ktorú otvorila v apríli.

,,O týchto zámeroch investora Sony vieme, ale nemôžeme ich bližšie komentovať," uviedla hovorkyňa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu Jana Murínová. K novému projektu sa nechcel bližšie vyjadriť ani nitriansky závod Sony.

Len na porovnanie, jeho konkurent Samsung do stavby dvoch tovární a logistického centra pri Galante a Voderadoch doteraz investoval približne 15 miliárd korún a zamestnáva vyše 4¤200 ľudí. Ďalšie tisíce zamestnávajú jeho dodávateľské firmy.

Sony v Nitre má asi 2 500 zamestnancov, plánom je do konca roka prijať ďalších tisíc. Do dvoch rokov tak bude pre Sony pracovať 6 100 ľudí.

Elektrotechnické firmy, automobilky či strojárske spoločnosti však v súčasnosti bojujú s akútnym nedostatkom ľudí. „Ihneď by som mohol v automobilkách a elektrotechnických fabrikách umiestniť 900 ľudí, ale zatiaľ nie sú,“ uviedol šéf personálnej spoločnosti Trenkwalder Ľuboš Sirota. Podľa neho by bolo riešením, keby štát viac ako len príspevkom zvýhodňoval ľudí, ktorí cestujú za prácou.

„Riešením by bolo, ak by vláda umožnila slovenským agentúram, aby dočasne zamestnávali aj ľudí z krajín mimo Európskej únie. Tak je to napríklad v Česku, kde pracuje veľa ľudí z Ukrajiny či Vietnamu,“ dodal Sirota. Zamestnávanie ľudí z Balkánu sa podľa neho neosvedčilo, pretože v iných krajinách únie im vedia výrobcovia ponúknuť vyššie mzdy.

Rozhodnutie o výstavbe závodu Sony v Nitre za približne 2,4 miliardy korún padlo v októbri roku 2006. Spoločnosť postupne presunula linky z jej desaťročného závodu v Trnave, ktorý nemal na rozšírenie dostatočné priestory. Prvé linky v Nitre firma spustila v októbri minulého roka. Do Nitry prešlo približne 1 200 zamestnancov z Trnavy. V trnavskom závode zostal servis a časť výroby tunerov. Okrem výrobnej haly rastie v nitrianskom priemyselnom parku aj logistické a distribučné centrum za 890 miliónov korún.

Výstavba nového závodu prilákala do priemyselného parku v Nitre japonských dodávateľov Meiki a Ryoka. Obrazovky bude nitrianska Sony brať aj od juhokórejského Samsungu, ktorý postavil novú továreň vo Voderadoch pri Trnave za takmer 11 miliárd korún. 

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy