Na mene zarobili finanční žraloci, tvrdí Mikloš

17.06.2008 19:55
Mikloš
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš Autor:

Guvernér centrálnej banky (NBS) Ivan Šramko zatiaľ nevyvrátil podozrenia z úniku dôvernej informácie o májovej zmene stredového kurzu koruny voči euru, na ktoré upozornili niektoré médiá. Podľa poslanca opozičnej SDKÚ-DS Ivana Mikloša na úprave parity podozrivo zarobili stovky miliónov korún najmä slovenské finančné skupiny J&T a Istrokapital, tie však obvinenia odmietli.

„NBS preveruje situáciu, ktorá vznikla na trhu 28. mája a na základe výsledkov previerky urobí záver, či došlo k porušeniu zákona,“ povedal Šramko po rokovaní parlamentného finančného výboru, ktorému podal správu o obchodovaní s domácou menou v deň oznámenia úpravy parity.

„Mám tie informácie z viacerých dôveryhodných zdrojov,“ komentoval Mikloš podozrenia smerom k J&T a Istrokapitalu. Predpokladá, že ak došlo k úniku informácií, tak z najvyšších vládnych miest.

Obe finančné skupiny sa voči tvrdeniam Mikloša ohradili. „Spoločnosť Istrokapital (…) odmieta, že disponovala akýmikoľvek dôvernými informáciami o zmene centrálnej parity,“ uviedla skupina v tlačovom vyhlásení. Podľa hovorcu J&T Maroša Sýkoru na rozhodnutie kupovať korunu neboli potrebné tajné informácie, keďže za čo najsilnejší konverzný kurz pri prechode na euro sa už skôr vyslovil napríklad premiér Robert Fico.

Niekoľko hodín pred úpravou centrálnej parity na 30,126 SKK/EUR z predchádzajúcich 35,4424 koruny za euro sa podľa Šramka na devízovom trhu zrealizoval nezvykle vysoký objem obchodov. Podľa NBS sa uskutočnilo celkovo 467 obchodov v objeme asi 1,2 miliardy USD (24,5 miliardy korún). „Boli aj iné dni v máji alebo iných mesiacoch s podobnými objemami obchodov,“ doplnil guvernér.

Opoziční poslanci neboli spokojní s vysvetleniami Šramka. Národná rada preto požiadala vládu, aby v spolupráci s guvernérom NBS predložila parlamentu správu o rokovaniach o zmene centrálnej parity a o obchodovaní s korunou pred jej oficiálnym oznámením.

Stredový kurz je úroveň, od ktorej sa mena nesmie pred vstupom do eurozóny vychýliť o viac ako 15 percent oboma smermi. Po nastavení novej parity viacerí ekonómovia uviedli, že táto úroveň sa bude zhodovať aj s konverzným kurzom. Podľa premiéra sa hodnota konverzného kurzu nebude výraznejšie odlišovať od parity.

O podozrivých nákupoch veľkých objemov korún niekoľko hodín pred úpravou stredového kurzu špekulovali médiá. Koruna otvárala obchodovanie 28. mája nad 31 SKK/EUR a počas dňa sa spevnila asi o 50 halierov. Po zverejnení informácie o novej parite v nočných hodinách dosiahla historické maximum 30,08 koruny za euro.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku