NBS nevie, či informácie o parite boli zneužité

17.06.2008 11:51, aktualizované: 13:49
Šramko
Šéf centrálnej banky Ivan Šramko Autor:

Národná banka Slovenska v súčasnosti nedisponuje informáciami, na základe ktorých by mohla konštatovať, že pred poslednou zmenou centrálnej parity došlo k zneužitiu dôverných informácií. Povedal to po utorňajšom rokovaní finančného parlamentného výboru, ktorý si informáciu o obchodovaní na devízovom trhu 28. mája tohto roku vyžiadal, guvernér centrálnej banky Ivan Šramko.

Pred oficiálnym zverejnením novej centrálnej parity, teda kurzu voči euru, okolo ktorého sa môže koruna pohybovať, došlo k významným nákupom slovenských korún. Tieto nákupy značne posilnili slovenskú menu až na úroveň novej centrálnej parity. Je podozrenie, že niekto mohol mať o novej centrálnej parite informácie ešte pred jej oficiálnym zverejnením a využil ich na obchodovanie na trhoch.

Šramko potvrdil, že NBS začala prešetrovanie domácich bánk, na základe ktorých si vyžiada aj detailnejšie informácie o obchodovaní. Momentálne má totiž iba informácie zo štandardných štatistík o obchodovaní medzi domácimi bankami navzájom a domácimi a zahraničnými bankami, nie však o tom, či obchodovali na svoj účet alebo na účet klienta a pre akých klientov.

„Začali sme preverovať a súčasťou preverovania je aj žiadanie informácií,“ povedal po rokovaní výboru Šramko.

„Správa neplní účel, na ktorý sme si ju vyžiadali,“ poznamenal poslanec opozičnej SDKÚ-DS a exminister financií Ivan Mikloš. V materiáli, ktorý Šramko predstavil na rokovaní výboru, podľa neho chýbala zmienka o tom, či došlo k úniku informácie a či z neho niekto profitoval. Guvernér sa bránil, že požiadavka poslancov takúto úlohu neobsahovala. Mikloš dodal, že vyjadrenie od šéfa NBS bude opakovane žiadať v pléne Národnej rady.

Nová centrálna parita koruny platí od 29. mája. Podľa Šramka sa deň predtým na devízovom trhu uskutočnilo celkovo 467 obchodov v objeme 1,2 miliardy USD (24,5 miliardy korún). „Boli aj iné dni v máji alebo iných mesiacoch s podobnými objemami obchodov,“ doplnil.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku