„Hodnota doláru aj libry oproti korune stále klesá, preto ľudia pracujúci najmä na najnižších pozíciách zvážia návrat,“ spresnil Divinský.
Podľa Štatistického úradu v prvom štvrťrok pracovalo za hranicami Slovenska 177-tisíc ľudí. Je to len o necelé percento viac ako vlani. Tempo odchodov za prácou sa teda spomaľuje.
„Zlepšuje sa dostupnosť pracovných miest na Slovensku a menej ľudí cíti potrebu odísť za prácou do zahraničia,“ uviedol Ivan Chrappa zo Štatistického úradu. V tomto čísle pritom nie sú tí, ktorí pracujú mimo Slovenska dlhšie ako rok, či tí, ktorí sa už vrátili na Slovensko.
Oplatí sa ešte chodiť pracovať do zahraničia? Diskutujte nawww.pravda.sk/platy
Oproti prvému štvrťroku minulého roka pribudlo len tisíc Slovákov pracujúcich v zahraničí. Vlani začiatkom roka bol medziročný prírastok ešte 34-tisíc ľudí. V porovnaní s koncom roka 2007 dokonca badať pokles počtu pracujúcich Slovákov v zahraničí o 11-tisíc. Bežné rozdiely medzí štvrťrokmi však vlani dosahovali len okolo päť-, nie viac ako desaťtisíc ľudí.
Podľa odhadov v zahraničí pracuje až 250-tisíc Slovákov. „Najviac ich pracuje v Českej republike, podľa českého ministerstva práce je to viac ako stotisíc. Vo Veľkej Británii pracuje približne necelých 80-tisíc Slovákov,“ spresnila Mária Čierna z ministerstva práce.
Divinský tvrdí, že dôvody odchodu za prácou sa nemenia – je to lepší plat a nové skúsenosti. To, či sa Slováci vrátia, podľa neho bude závisieť aj od vývoja a rastu platov na Slovensku – do akej miery je ich schopný štát či firma zvyšovať.
Podľa Petra Luntera, ktorý už roky pracuje v Londýne ako architekt, totiž zamestnávatelia zvyšujú platy najmä na najnižších pozíciách. „Badať to najmä na Poliakoch, že húfne odchádzajú, preto sa firmy snažia udržať si ich a zvyšujú im postupne plat,“ uviedol Lunter.
Divinský minulý rok publikoval štúdiu venujúcu sa práve migrácii. Podľa jeho výskumov neodchádzajú za prácou nezamestnaní, ale najmä ľudia, ktorí prácu majú, len sú s ňou nespokojní.