Slováci pracujúci na ostrovoch sa vracajú

Za prácou do zahraničia už neodchádza zo Slovenska toľko ľudí ako pred dvoma či tromi rokmi. Podľa Borisa Divinského, nezávislého experta na migráciu, sa Slováci z krajín, kde ich platia dolármi či librami, budú postupne vracať.

04.06.2008 06:51
Práca, zamestnanie Foto:
Ilustračné foto
debata

 „Hodnota doláru aj libry oproti korune stále klesá, preto ľudia pracujúci najmä na najnižších pozíciách zvážia návrat,“ spresnil Divinský.

Podľa Štatistického úradu v prvom štvrťrok pracovalo za hranicami Slovenska 177-tisíc ľudí. Je to len o necelé percento viac ako vlani. Tempo odchodov za prácou sa teda spomaľuje.

„Zlepšuje sa dostupnosť pracovných miest na Slovensku a menej ľudí cíti potrebu odísť za prácou do zahraničia,“ uviedol Ivan Chrappa zo Štatistického úradu. V tomto čísle pritom nie sú tí, ktorí pracujú mimo Slovenska dlhšie ako rok, či tí, ktorí sa už vrátili na Slovensko.

Oplatí sa ešte chodiť pracovať do zahraničia? Diskutujte nawww.pravda.sk/platy

Oproti prvému štvrťroku minulého roka pribudlo len tisíc Slovákov pracujúcich v zahraničí. Vlani začiatkom roka bol medziročný prírastok ešte 34-tisíc ľudí. V porovnaní s koncom roka 2007 dokonca badať pokles počtu pracujúcich Slovákov v zahraničí o 11-tisíc. Bežné rozdiely medzí štvrťrokmi však vlani dosahovali len okolo päť-, nie viac ako desaťtisíc ľudí.

Podľa odhadov v zahraničí pracuje až 250-tisíc Slovákov. „Najviac ich pracuje v Českej republike, podľa českého ministerstva práce je to viac ako stotisíc. Vo Veľkej Británii pracuje približne necelých 80-tisíc Slovákov,“ spresnila Mária Čierna z ministerstva prá­ce.

Divinský tvrdí, že dôvody odchodu za prácou sa nemenia – je to lepší plat a nové skúsenosti. To, či sa Slováci vrátia, podľa neho bude závisieť aj od vývoja a rastu platov na Slovensku – do akej miery je ich schopný štát či firma zvyšovať.

Podľa Petra Luntera, ktorý už roky pracuje v Londýne ako architekt, totiž zamestnávatelia zvyšujú platy najmä na najnižších pozíciách. „Badať to najmä na Poliakoch, že húfne odchádzajú, preto sa firmy snažia udržať si ich a zvyšujú im postupne plat,“ uviedol Lunter.

Divinský minulý rok publikoval štúdiu venujúcu sa práve migrácii. Podľa jeho výskumov neodchádzajú za prácou nezamestnaní, ale najmä ľudia, ktorí prácu majú, len sú s ňou nespokojní.

debata chyba