Letný slovenský hit budú autá na plyn

Slovenskí motoristi dostanú v lete od štátu popri drahej nafte a benzíne lacnejšiu palivovú možnosť - plyn. Liter skvapalneného propán-butánu (LPG) vyjde teraz na pumpách 21,60 koruny. Do konca júla však zlacnie o pätinu na zhruba 17,50 koruny. Štát totiž prestane LPG od 1. júla zaťažovať spotrebnou daňou.

28.05.2008 06:33
Automobily Foto:
Ilustračné foto
debata

Podporí tak zhruba 60-tisíc áut, ktoré jazdia na LPG. Benzínové a naftové vozidlá, ktorých je vyše 1,5 milióna, zostanú zatiaľ bez úľav. Dane na tieto palivá tvoria asi polovicu z konečnej ceny. Nafta tak bude v lete stáť na čerpacích staniciach blízko súčasných 44 korún a benzín vyjde podľa analytikov tiež okolo 41 korún. Popri daniach ,,za to môže" ropa. Barel ropy (159 litrov) včera stál na burze 130 dolárov, čo je dvakrát viac ako pred rokom.

Ministerstvo financií naznačuje, že daň kráti tam, kde si to môže dovoliť. Zdanením benzínov a nafty štát vlani získal zhruba 33 miliárd korún. Pri zrušení dane z LPG stratí ,,len“ niekoľko desiatok miliónov. Ministerstvo sa pritom podľa hovorcu Miroslava Šmála neobáva, že príde ešte o viac peňazí, ak si ľudia začnú vo veľkom prerábať vozidlá na LPG pohon.

Predajcovia palív však predpokladajú, že LPG sa po zlacnení stane ešte väčším hitom. ,,Predpokladáme nárast spotreby tohto paliva,“ reaguje hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Prerobenie menšieho benzínového vozidla na pohon LPG vyjde od 15– do 29-tisíc korún. Investícia sa pri tankovaní lacnejšieho LPG vráti už po prejazdení 12– až 23-tisíc kilometrov.

Slovnaft predáva LPG približne na každej druhej zo svojich 209 čerpacích staníc a na trhu s autoplynom má asi štvrtinový podiel. Ak by pokles daní petrolejárske firmy v plnej miere premietli do ceny a iné položky by sa nezmenili, liter LPG by mohol byť koncom júla po dopredaji starších zásob asi za 16,50 koruny. Predajcovia predpokladajú mierne vyššie ceny. ,,Odhadujeme, že cena sa dostane na čerpacích staniciach v priemere na 17 až 18 korún za liter LPG,“ reagovala spoločnosť Jurki Hayton.

Benzínovým a naftovým vodičom chce vláda prispieť k nižším účtom radami o šetrení. Ministerstvo hospodárstva sa včera postavilo za európsku kampaň o úsporách paliva. Štátny tajomník rezortu Peter Žiga (Smer) povedal, že akcia pomôže znížiť energetickú náročnosť krajiny. Do kampane sa zapojili Slovnaft, OMV a Jurki, ktorí na vlastné náklady rozdajú asi 250-tisíc letákov s desiatimi radami o úspornej jazde. Letáky vyjdú asi na milión korún, pričom napríklad len čistý zisk Slovnaftu z predaja na Slovensku a v cudzine bol za minulý rok 7,5 miliardy korún.

Historické cenové rekordy každým týždňom mení najmä nafta. Liter nafty za 44 korún je o osem korún vyššia cena ako pred rokom. Spotreba nafty, ktorú tankujú najmä nákladné autá, napriek tomu podobne ako vlani rastie asi 10-percentným tempom. Výkyv nastal v marci tohto roka, keď sa minulo medziročne len o tri percentá nafty viac. Neznamená to však, že naftoví vodiči by začali šetriť. Podľa predajcov za to ,,môžu" Veľkonočné sviatky, ktoré tento rok netradične nepripadli na apríl, ale už na marec.

Copyright © 2003

debata chyba