0

Goldman Sachs veští chmúrne časy s ropou

16.05.2008 19:23, aktualizované: 19:44
Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt
Ilustračné foto Autor: ,

Americká investičná banka Goldman Sachs už neverí, že ropa sa bude v druhom polroku predávať lacnejšie ako teraz. Svoje doterajšie predpovede pre ľahkú americkú ropu 107 dolárov za barel prehodnotila na 141 dolárov za barel.

Analytici Goldman Sachs sa na energetických trhoch angažujú najviac zo všetkých veľkých investičných bánk. Ich predpovede bývajú väčšinou presné, najmä v ostatných troch rokoch. V minulosti, keď sa cena ropy vyšplhala na 50 dolárov za barel Godman ako jeden z mála prognózoval, že rast sa nekončí a cena rýchlo dosiahne sto dolárov za barel.

Vývoj na trhu dáva banke zatiaľ za pravdu. V piatok ceny ropy opäť prekonávali rekordy. Ľahká americká ropa sa vyšplhala na 127,82 dolára za barel a ropa Brent na 126,34 dolára.

Goldman Sachs prognózu ďalšieho rastu opiera o krehkú rovnováhu medzi ponukou a dopytom. Rast by sa preto nemal zastaviť ani v tomto roku a v budúcom roku by priemerná cena ropy mohla byť 148 dolárov za barel. S tak výrazným rastom zatiaľ žiadna iná významná banka neráta.

„Tesné podmienky na strane ponuky sú naďalej hlavným katalyzátorom rastu cien ropy. Krátkodobý výhľad cien ukazuje na ďalší rast,“ uviedla banka v správe. Ceny ropy sa niekoľko týždňov vytrvalo zvyšujú.

Alternatívne palivá s biopalivami v popredí sú na vzostupe, rast produkcie ropy sa však spomaľuje. Teraz sa pohybuje okolo jedného percenta ročne, pričom pred tromi rokmi to bolo 1,8 percenta ročne. Rast globálnej ekonomiky by mal v tomto roku dosiahnuť podľa banky 3,8 percenta.

„Vzhľadom na nerovnováhu (medzi ponukou a dopytom) budú musieť ceny ropy dlhodobo rásť,“ uviedli analytici. Goldman nedávno tiež predpovedal, že cena by sa v priebehu šesť až 24 mesiacov mohla na určitý čas vyšplhať až na 200 dolárov za barel.

Goldman Sachs však nie je jediná banka, ktorá cenový výhľady cien ropy zvyšuje. Aj švajčiarska banka UBS zdvíhala čísla. Predpokladala, že cena americkej ropy bude v priemere 86,96 dolára za barel, výhľad teraz zvýšila na 115 dolárov za barel. Je to zvýšenie o 32 percent.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata