Jahnátek je spokojný s počítačmi od Širokého

Ministerstvo hospodárstva pod vedením Ľubomíra Jahnátka (Smer) je spokojné so 60-miliónovou zmluvou na obnovu počítačov, ktorú podpísalo predminulý týždeň s firmou podnikateľa Juraja Širokého.

22.04.2008 06:20
Klávesnica počítač
Ilustračné foto
debata

Rezortu neprekáža, že Jahnátek pred nástupom do funkcie pôsobil niekoľko rokov ako riaditeľ nitrianskej Plastiky, ktorá patrí Širokému. Ten je zároveň považovaný za jedného z hlavných ľudí v pozadí vládneho Smeru.

„Nevidíme dôvod, prečo by firma bit-Studio nemohla dostať zákazku od rezortu, keď splnila podmienky vyhlásenej verejnej súťaže a poskytla ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku,“ reagovala Dagmar Hlavatá z tlačového oddelenia ministerstva.

Pôvodná informácia z európskeho vestníka o tom, že ministerstvo prijalo v súťaži len jednu ponuku podľa Hlavatej neznamenala, že viac záujemcov nebolo. Súťažné podklady na dodávku výpočtovej techniky pre rezort si prevzalo 27 spoločností a tri z nich predložili ponuky – bit-Studio Bratislava, Microcomp-Computersystem a Tecton.

Konateľ spoločnosti bit-Studio Drahoslav Gabaj sa nechcel vyjadriť k tomu, či firme pri získaní zákazky pomohol Široký. Gabaj však pripustil, že zákazka od ministerstva patrí k významným pre firmu.

Medzi topzákazníkmi na internetovej stránke spoločnosti je pritom aj Slovenský zväz ľadového hokeja, ktorému tiež šéfuje Široký. Zmluva medzi bit-Studiom a ministerstvom platí najneskôr do januára 2011, pričom stráca účinnosť vyčerpaním finančného limitu 60 miliónov korún bez DPH.

Konkurenti bit-Studia v súťaži nemajú k jej priebehu výhrady. Spoločnosť bit-Studio sa podľa vestníka verejného obstarávania presadila tým, že sa zaviazala dodávať ministerstvu výpočtovú techniku s 10-percentnou zľavou z aktuálneho cenníka. Takáto zľava podľa ľudí z oblasti informačných technológií dáva dostatočný priestor aj na zárobok pre dodávateľa.

Firma bit-Studio patrí od vzniku v roku 1990 k autori­zovaným predajcom IBM a od roku 2000 spolupracuje aj s Hewlett-Packard. Stáli partneri týchto svetových gigantov, ktorí dosahujú väčšie objemy predaja, môžu dostať od výrobcu zľavu z bežných nákupných cien až do výšky 30 percent.

Úrad pre verejné obstarávanie tvrdí, že úspora je vecou ministerstva. Úrad sleduje, či sa pri tendroch dodržal zákon o verejnom obstarávaní. „Tým, že bolo oznámenie o vyhlásení súťaže zverejnené v Úradnom vestníku EÚ, ako aj vo Vestníku verejného obstarávania, bol princíp transparentnosti dostatočne naplnený,“ reaguje hovorkyňa úradu Helena Fialová.

Hlavným kritériom pri výbere dodávateľa výpočtovej techniky bola cena. Ponuky hodnotila päťčlenná komisia zložená zo zamestnancov ministerstva. Komisii šéfoval vedúci služobného úradu ministerstva Peter Bučka, ktorý má na rezorte na starosti verejné obstarávanie.

debata chyba