Slovensko oficiálne žiada o euro

05.04.2008 10:55, aktualizované: 12:01
Slovenské dvojeurovky vyrazené v Kremnici.
Autor:

Slovenská republika v sobotu oficiálne požiadala o posudok Európskej komisie, či je krajina pripravená na prijatie eura od začiatku budúceho roku. Prisľúbila, že udrží infláciu na uzde tak, aby dostala zelenú pre vstup do eurozóny, uviedla agentúra Reuters. Minister financií Ján Počiatek nevylúčil ďalšiu revalváciu centrálnej parity - stredového kurzu koruny voči euru.

„Som optimista, čo sa týka vstupu Slovenska do eurozóny,“ uviedol minister financií Ján Počiatek agentúre Reuters na stretnutí ministrov financií a šéfov centrálnych bánk krajín EÚ v Slovinsku po odovzdaní žiadosti predstaviteľom Európskej komisie a Európskej centrálnej banky.

„Odhadujem…, že štatistická pravdepodobnosť, že vstúpime do eurozóny, zostáva na deväťdesiatich percentách,“ uviedol.

Žiadosť odštartovala formálny proces, ktorý by mal vyvrcholiť vstupom Slovenska do eurozóny v roku 2009 – ak Európska komisia povie áno v máji, lídri štátov únie odsúhlasia členstvo v júni a nakoniec potvrdia ministri financií členských krajín EÚ v júli.

Aby Slovensko uspelo, musí mať stabilnú menu, nízke úrokové sadzby, deficit a štátny dlh musia spĺňať kritériá únie prijatia pre euro. Slovenská republika tieto podmienky plní.

Najzložitejšie bude udržanie inflácie na nízkej úrovni, pretože ceny hore ženie zdražovanei potravín a rastúce ceny ropy.

„Naše analýzy a analýzy našej centrálnej banky naznačujú, že inflácia by mala byť v rámci požadovaného limitu,“ povedal Počiatek. „Veríme, že inflácia nepresiahne limitnú hranicu,“ dodal.

Slovensko od jesene minulého roku plní podmienku nízkej inflácie. Pri nej sa do úvahy berie 12-mesačný priemer troch krajín únie s najnižšou infláciu – Slovensko by nemalo prekročiť tento priemer o viac, než 1,5-percentuálneho bo­du.

Priemerná 12-mesačná inflácia na Slovensku bola vo februári 2008 vo výške 2,1 percenta, pričom limit bol 3,1 percenta. Marcové dáta by to nemali výrazne zmeniť. Navyše, s vysokou infláciou sa potýkajú takmer všetky štáty únie, odhad za marec hovorí o historicky najvyššej inflácii v eurozóne (viac v článku Eurozóna má rekordnú infláciu**). Štáty únie sa zaviazali, že budú bojovať proti vysokým cenám, pretože škodia najmä najchudobnejším (viac v článku Štáty EÚ si dali úlohu – stlmiť rast cien**).

Budúce inflačné trendy je zložité predpovedať, o čom sa presvedčila Európska komisia, keď umožnila vstup Slovinska do eurozóny v minulom roku. Inflácia, ktorá bola dostatočne nízka pre prijatie eura, potom v Slovinsku vyskočila na rekordné hodnoty (viac v článku Slovinci sa sťažujú, s eurom je vraj draho****).

Inštitúcie Európskej únie budú preto veľmi pozorne sledovať infláciu na Slovensku, uviedli zdroje EÚ pre Reuters.

Slovensko sa však s prípadnou vyššou infláciou chce vysporiadať. „Predkladáme ambicióznejší plán fiškálnej konsolidácie, predpokladáme, že bude na budúci týždeň prijatý,“ uviedol Počiatek.

„Budeme veľmi podrobne monitorovať situáciu počas roka až do prijatia rozpočtu na rok 2009 koncom novembra alebo začiatkom decembra a budeme stále schopní reagovať,“ dodal slovenský minsiter financií.

Slovensko chce mať v roku 2009 decficit na úrovni 1,7 percenta HDP, v roku 2010 by mal byť 0,8 percenta HDP a v roku 2011 by mal byť rozpočet vyrovnaný.

Na vyváženie inflačného tlaku, ktorý spôsobujú vysoké ceny ropy, sa môže Bratislava rozhodnúť revalvovať výmenný kurz voči euru pred stanovením konečného konverzného kurzu v júli, ktorým sa budú prepočítavať koruny na eurá, uviedol zdroj agentúry Reuters. Na priamu otázku agentúry, či Slovensko pristúpi k úprave centrálnej parity, Počiatek odpovedal:„Nemôžem to vylúčiť.“

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku