Vláda definitívne rozdelila eurofondy

Slovenská vláda v stredu definitívne schválila rozdelenie prostriedkov z fondov Európskej únie na roky 2007 až 2013. Prostredníctvom 11 základných programov krajina rozdelí viac ako 11 miliárd eur (asi 400 miliárd slovenských korún). Materiál ešte musí posúdiť Európska komisia.

06.12.2006 18:23
Sídlo EÚ Foto:
Vlajky Európskej únie pred sídlom EÚ v Bruseli.
debata

„Materiál odchádza do Európskej komisie aj s jednotlivými operačnými programami. Ak bude mať komisia pripomienky, budú ešte zapracované na niektorom z ďalších rokovaní vlády,“ povedal hovorca ministerstva výstavby Miroslav Bátovský.

Najviac prostriedkov, 3,21 miliardy eur (necelých 115 miliárd korún) bude smerovať na rozvoj dopravy. Rovných 1,8 miliardy eur (64 miliárd korún) má ísť na životné prostredie a viac ako miliarda eur na regionálny operačný program, ako aj na výskum a vývoj.

O rozdelení eurofondov tento rok rozhodovala aj bývalá vláda Mikuláša Dzurindu, i nový kabinet Roberta Fica, ktorý nastúpil po júnových parlamentných voľbách. Pôvodne sa mali prostriedky z fondov Európskej únie rozdeliť do ôsmich programov, nová vláda však začiatkom októbra rozhodla o vytvorení ďalších troch. Pribudol program, ktorý sa dotýka informatizácie, podpory konkurencieschop­nosti podnikov a služieb, a samostatný program pre zdravotníctvo.

debata chyba