Daň z darovania od januára nebude

Vláda Roberta Fica nezavedie od budúceho roka znova daň z darovania, ktorú v roku 2004 zrušil kabinet Mikuláša Dzurindu v rámci daňovej reformy. Potvrdil to hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.

20.09.2006 06:00
debata

„Návrh na znovuzavedenie tejto dane v súčasnosti nepripravujeme. Je to téma budúcich období, zatiaľ len analyzujeme možné dosahy,“ uviedol Šmál. Termín na predloženie zákonov, ktoré súvisia s budúcoročným rozpočtom a mali by začať platiť od začiatku budúceho roka, na pripomienkovanie ostatným ministerstvám vyprší dnes.

K opätovnému zavedeniu dane z darovania, ktorá by nemala platiť pre príbuzných, ale len pri darovaní tretím osobám, sa zaviazal kabinet vo svojom pláne na štyri roky. Ako vláda píše v programe, chcela by tak zúžiť priestor na špekulatívne prevody majetku a pranie špinavých peňazí.

Podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha predchádzajúca vláda sprehľadnila daňový systém a akékoľvek razantné zmeny preto nepovažuje za dobré. „Návrhy ministerstva financií, ktoré sa snažia obmedziť škody politicky motivovaných zmien, sú najlepšími zo zlých riešení. To, ako sa navrhuje znížená daň z pridanej hodnoty či milionárska daň a že sa nezavádza daň z darovania a dividend, je optimálne riešenie z tých horších,“ vyjadril sa analytik.

Z ekonomického pohľadu predstavuje daň z darovania dvojité zdanenie. Vo všeobecnosti tiež platí, že keď by sa mali dary znovu zdaňovať, môže sa podhodnocovať ich cena a robiť opatrenia, ktoré by zneprehľadnili systém. „Okrem toho výnos z tejto dane bude zrejme minimálny,“ dodal Tóth.

Aj bývalý minister financií Ivan Mikloš upozorňoval, že prínos z dane bude nulový, lebo administratívne náklady na jej opätovné zavedenie by boli vyššie ako výnos. V roku 2003, poslednom roku, keď táto daň platila, na nej štát vybral vyše 150 miliónov korún. V roku 2002 to bolo viac ako 170 miliónov korún. Daň z darovania nepredstavovala ani promile z celkových daňových výnosov.

Nízky výnos bol jedným z dôvodov, prečo Dzurindov kabinet daň z darovania zrušil. „Daň z darovania a daň z dedičstva zdaňuje majetok, ktorý už raz zdanený bol, a preto je nespravodlivá. Ďalším závažným dôvodom na zrušenie týchto daní je ich zvlášť nízky výnos. Okrem nehnuteľností a výnimočne veľkých majetkov sú daň z dedičstva a daň z darovania nekontrolovateľné,“ argumentovalo v koncepcii daňovej reformy ministerstvo financií.

Spolu s daňou z darovania od januára 2004 zanikla aj daň z dedičstva. O rok neskôr prestala platiť aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľností.

debata chyba