Mikloš: Európe pomôžu tvrdé reformy

Britský denník Financial Times nazval slovenského ministra financií Ivana Mikloša radikálnym reformátorom, ktorý svoje názory realizuje v praxi. Na svojej internetovej stránke denník uverejnil celý článok venovaný slovenskému ministrovi.

27.01.2006 15:13
debata

Financial Times cituje Mikloša, podľa ktorého môže Európa efektívne odpovedať na výzvy globalizácie iba realizáciou ďalekosiahlych ekonomických reforiem, vrátane liberalizácie pracovného trhu, otvorenia sa zahraničnej konkurencii a racionalizácie sociálnej starostlivosti.

„Pre niektoré sociálne skupiny to bude tvrdé. Avšak situácia mnohých ďalších sa zlepší. Skutočnou otázkou je: Aká je alternatíva k reformám? Kto zastaví globalizáciu? Kto zastaví jej globálny tlak? Čím neskôr budú vlády jednať, tým vyššie budú náklady,“ uviedol Mikloš.

Podľa Mikloša v západnej Európe reformy odďaľuje konflikt medzi krátkodobými záujmami ľudí a politikov a dlhodobými záujmami štátu. „Ak by som mal uviesť tri najvážnejšie problémy západnej Európy, je to absolútne neudržateľný sociálny systém s opačnými stimulmi, ktoré ľudí odrádzajú od práce, neflexibilný trh práce a absencia spoločného európskeho trhu služieb, ktoré sa dnes na celej ekonomike podieľajú 70 %.“

Tiež vyzval európske štáty, aby otvorili svoje trhy pre pracovníkov z východnej Európy a zahraničné spoločnosti pôsobiace v oblasti služieb. „Absencia voľného trhu práce a trhu služieb je väčším problémom pre staré než pre nové štáty únie, pretože noví členovia dokážu prilákať investície, ktoré vedú k rastu. V starých členských štátoch absencia spoločného trhu práce a liberalizácie služieb sú jednou z príčin ich nedostatočnej konkurencieschop­nosti.“

Podľa britských novín si Miklošove postrehy zaslúžia pozornosť, pretože pri reforme ekonomiky dosiahol v Európe najlepšie výsledky. Denník pripomína, že 8 rokov stál na čele transformácie slovenského hospodárstva, ktoré sa pod jeho vedením zotavilo po autoritatívnej vláde Vladimíra Mečiara a zo Slovenska sa stala krajina, kam prúdi vysoký objem priamych investícií, predovšetkým do automobilového priemyslu.

Pod jeho vedením sa podľa Financial Times stabilizovali verejné financie, deregulovala ekonomika, sprivatizovala väčšina štátnych podnikov a spustili sa reformy daňového systému, štátnej správy, zdravotného a sociálneho zabezpečenia. Po Miklošovom radikálnom zavedení rovnej dane sa mnoho ďalších štátov pokúša nasledovať príklad Slovenska.

Denník tiež pripomenul, že tieto reformy aj niečo stáli a uviedol napríklad rušenie pracovných miest kvôli reštrukturalizácii priemyslu, poplatky za návštevu lekára, rovnako ako demonštrácie a tlak verejnosti na zmiernenie reforiem.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy