Malchárek je prepojený na Pentu

Minister hospodárstva Jirko Malchárek sa za dva mesiace vo funkcii obklopil ľuďmi blízkymi finančnej skupine Penta. Skupina má pritom aktivity s firmami s vplyvom ministerstva.

10.12.2005 00:00
debata

Poradca Malchárka pre privatizáciu Ľuboš Ševčík bol ešte do augusta tohto roka s partnerom Penty Jozefom Oravkinom vo firme Alfa Invest. Rudolfa Siváka, ktorý zastupuje Pentu napríklad vo firme Ozeta Neo, dosadil Malchárek do dozornej rady Bratislavskej teplárenskej. Fond národného majetku pritom tento týždeň vyhlásil súťaž na privatizáciu teplárne, o ktorú sa zaujíma aj Penta.

Malchárek má blízko k Pente

Minister hospodárstva Jirko Malchárek dôveruje ľuďom blízkym finančnej skupine Penta. Minister totiž dosadil do dozornej rady Bratislavskej teplárenskej jedného zo spolupracovníkov Penty Rudolfa Siváka. Na otázku Pravdy k nomináciám do teplární rezort odpovedal, že „minister sa obklopil odborníkmi, ktorým dôveruje, ktorí sú úplne bezúhonní a nemajú spojenia s podnikateľskými skupinami“.

Ministerstvo sa pritom vyhlo otázke, či daná nominácia nie je v rozpore s účasťou Penty v prebiehajúcom tendri o teplárne. Privatizáciu teplární odštartoval tento týždeň Fond národného majetku.

„Pán Sivák je nominantom ministerstva. Preto aj posudzovanie prípadného konfliktu záujmov či akéhokoľvek iného faktu, ktorý by mohol predstavovať problém pre činnosť orgánov, je plne v kompetencii ministerstva rovnako ako výmena nominantov v prípade preukázania tohto podozrenia,“ reagovala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.

Penta v otázke na možný konflikt záujemcov naznačila, že podmienky tendra ešte neboli definované. „Pán Sivák s Pentou spolupracoval na vybraných projektoch rovnako, ako s Pentou spolupracovali a spolupracujú desiatky iných odborníkov,“ uviedla hovorkyňa Penty Andrea Straková.

Problém nevidí Penta a ministerstvo ani v niekoľkoročných kontaktoch Malchárkovho poradcu pre privatizáciu Ľuboša Ševčíka s partnerom Penty Jozefom Oravkinom. Boli spolu od roku 1997 do augusta 2005 vo firme Alfa Invest.

„Pôsobenie pána Oravkina vo firme Alfa Invest bolo už dlhšiu dobu len formálne,“ obhajuje ministerstvo Ševčíkovu nezávislosť. „Jozef Oravkin sa počas svojej 12-ročnej profesionálnej praxe stretol a spolupracoval s desiatkami odborníkov,“ dodáva Straková. Ševčík je pritom aj v predstavenstve bratislavského letiska, o ktoré sa Penta uchádza.

Tretím prepojením je pôsobenie externého Malchárkovho poradcu Jozefa Juricu od jari 2003 do leta 2005 v Slovenskom investičnom holdingu (bývalé VSŽ). Jurica bol ako zástupca FNM v dozornej rade firmy napriek tomu, že fond predal Pente akcie VSŽ ešte na jeseň roku 2003.

Prepojenie na Pentu Malchárek odmietal už pred nástupom do funkcie ministra. Rovnako deklaroval, že personálne výmeny v podnikoch s vplyvom MH prebehnú cez súťaže. Tie sa však realizovali len na miesta v predstavenstvách. Novým členom predstavenstva Západoslovenskej energetiky sa stal aj jeden z ministrových poradcov Peter Vlasatý.

„Úspešne prešiel výberovým konaním,“ tvrdí ministerstvo. Členom predstavenstva ZSE, ktorý mesačne zarába rádovo vyše 100-tisíc korún, zostal Tibor Végh, príbuzný predsedu Výkonného výboru FNM Daniela Végha.

„Tibor Végh, ktorý pôsobí v tejto pozícii už niekoľko rokov, je nominantom ministerstva,“ tvrdí fond. V skutočnosti je však Végh v ZSE len rok a šesť mesiacov a podľa informácií Pravdy je vo firme vnímaný ako politický nominant a odborník na poľnohospodárstvo.

Ministerstvu radila pri súťažiach bezplatne agentúra Amprop Jenewein Group. Šéf agentúry Martin Krekáč je pritom nominovaný na nového člena dozornej rady SPP. „Ponuku zvažujem prijať s cieľom vniesť do problematiky štátnej Corporate Governance profesionálny prístup a využiť moje poznatky a skúsenosti z budovania takýchto orgánov,“ reagoval Krekáč.

**====== Nominácie ministra hospodárstva Jirka Malchárka ======

**

Prepojenia smerom k Pente

  • Malchárkov interný poradca pre privatizáciu Ľuboš Ševčík spolupracoval v rokoch 1995 až 1998 vo firme VÚB Holding s Jozefom Oravkinom, manažérom Penty. A od roku 1997 do augusta 2005 s ním pôsobil v predstavenstve firmy ALFA INVEST.
  • Ministerstvo nominovalo do dozornej rady Bratislavskej teplárenskej, o privatizáciu ktorej sa zaujíma Penta, Rudolfa Siváka, ktorý pôsobí vo viacerých firmách ovládaných Pentou.
  • Externým poradcom Malchárka pre privatizáciu je Jozef Jurica, riaditeľ sekcie prípravy a realizácie predajov FNM, ktorý do leta 2005 pôsobil spolu so zástupcami Penty v orgánoch firmy Slovenský investičný holding (bývalé VSŽ, ktorých akcie FNM predal ešte na jeseň 2003).

Problematické výberové konania

  • Minister deklaroval po nástupne do funkcie, že do orgánov firiem s vplyvom MH sa dostanú kvalitní ľudia, ktorí vzídu zo súťaží. V šiestich teplárňach sa vymenili v podstate len ľudia dosadení exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom (ANO). Experti iných politických strán v teplárňach zostali.
  • Malchárkovi poradcovia sa dostali na lukratívne pozície podnikov s vplyvom MH. Ševčík sa stal predsedom a Jurica členom dozornej rady Slovenských elektrární. Peter Vlasatý sa dostal do predstavenstva Západoslovenskej energetiky a Jakub Wiedermann do dozornej rady Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Jurica má byť navrhnutý aj za podpredsedu predstavenstva Transpetrolu, Daniel Mihók za šéfa dozornej rady Transpetrolu a Juraj Kriščák do dozornej rady SPP.
  • Jurica sa dostal zároveň do dozornej rady elektrární, prenosovej sústavy aj Teplárne Košice, čo môže byť z pohľadu podnikania s elektrinou všetkých subjektov konfliktom záujmov.
  • novým členom dozornej rady SPP sa má stať Martin Krekáč, šéf agentúry Amprop Jenewein Group, ktorá ministerstvu bezplatne asistovala pri výbere najlepších ľudí.
  • Tibor Végh, príbuzný predsedu Výkonného výboru FNM Daniela Végha, zostal po výmenách v predstavenstve Západoslovenskej energetiky ako oficiálny nominant MH.

ZDROJ: Pravda, mar

debata chyba