Len 44-hektárový miništát, ktorého veľkosťou tromfne aj washingtonská promenáda medzi Capitolom a pamätníkom Lincolna, mal za rok 2003 príjmy do štátneho rozpočtu vo výške 146 miliónov eur (asi 5,7 miliardy Sk). Peniaze pochádzali z predaja významných poštových známok, pamätných mincí a medailí a zo vstupného do vatikánskych múzeí.
Nedávno však kvôli nákladom na reštaurácie a rekonštrukcie pamiatok a stratovému Rádiu Vatikán bude nová administratíva čeliť deficitu. Možno aj preto nie je raritou stretnúť dôstojných kardinálov v červených sutanách, ako preberajú cirkevný „biznis“.
Katastrofický scenár však Vatikánu zrejme nehrozí, pretože jeho múzeá a pamiatky stoja za to. Obsahujú najvýznamnejšie svetové umelecké poklady nesmiernych hodnôt, napríklad zbierky diel od Giotta či Caravaggia a samozrejme preslávenú Sixtínsku kaplnku.
Významnou finančnou inštitúciou je aj Vatikánska banka. Vlastní aktíva v hodnote približne 4 miliardy dolárov (asi 120,5 miliardy Sk).
Vo Vatikáne sa nachádza aj benzínka, železničná stanica, pošta, chýrna lekáreň, či supermarket. Supermarket spolu s lekárňou radi navštevujú aj bežní turisti, okolo 1 500 až 2 000 ľudí denne si príde do Vatikánu po liek na predpis. Vatikánska lekáreň je jednou z najlepšie zásobovaných lekární sveta, niektoré lieky sa okrem Vatikánu nenachádzajú nikde inde v celom Taliansku. Antikoncepčné tabletky, Viagru, či určité medicínske opiáty tu však nepredávajú.
Štát si vydržiava vlastnú políciu, vydáva cestovné pasy a poznávacie značky na autá. Dajú sa tu aj výhodne kúpiť rôzne módne doplnky v tax free obchodoch.
„Vatikán je ale miesto ako kdekoľvek inde na svete, len je trochu tichšie,“ tvrdí Mario, člen bezpečnostnej stráže v tomto malom mestskom štátiku.