„Hospodárenie samospráv je veľmi dobré, myslím si, že aj vzhľadom na to, čo som povedal, tak keď to zhodnotím všeobecne, tak samosprávy sa majú podstatne lepšie, ako sa má momentálne štát,“ uviedol Kamenický.
Minister financií sa dotkol aj kompetencií samospráv, medzi ktoré patrí i daň z nehnuteľností. Prízvukoval, že do tejto kompetencie samosprávam štát zasahovať nechce a nebude určovať, aká má byť výška daní z nehnuteľností. „Myslíme si, že starostovia aj primátori vedia, čo si môžu dovoliť voči svojim občanom,“ skonštatoval Kamenický.

Na spoločnom rokovaní sa podľa šéfa rezortu financií venovali aj reforme verejnej správy. Pripomenul, že ak konsoliduje štát, mala by svoje výdavky konsolidovať aj samotná samospráva. „Premiér Robert Fico oznámil, že nie štát bude určovať to, ako má prebehnúť reforma verejnej správy. Je to na samosprávach, aby prišli s nejakým riešením. Ja chcem v určitom zmysle opäť pochváliť samosprávy, že avizujú, že takúto reformu pripravujú, a že potom, keď bude konkretizovaná, tak predložia ju Robertovi Ficovi a samotnej vláde na posúdenie,“ uviedol Kamenický.
Doplnil, že ak sa vedia samosprávy dohodnúť, ako by mohli efektívnejšie fungovať, štát to nechá v ich rukách. „My budeme absolútne rešpektovať ich nejaké postoje,“ dodal Kamenický.

Vláda ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela (Slovensko, Za ľudí, KÚ) urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností. Peniaze, ktoré v rámci konsolidácie vybrala od občanov, míňa neefektívne.
„Zobrali všetky sociálne benefity, zvýšili daň, zaviedli transakčnú daň, a to všetko stále ďalej platí a ešte do toho idú urobiť všetko preto, aby sa zvýšila aj daň z nehnuteľností,“ myslí si.
Kompenzácia nákladov na odmeny
Štát vykompenzuje mestám, obciam a krajom náklady na 800-eurové odmeny pre zamestnancov vo verejnej správe. Garantované sú aj zdroje na zamestnancov, ktorí vykonávajú prenesený výkon štátnej správy. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik o tom informoval po nedeľnom rokovaní s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer) a ďalšími ministrami.
„Dohodli sme sa na tom, že peniaze, ktoré majú ísť na odmeny vo výške 800 eur, plus odvody, budú uhradené v zmysle metodiky, ktorú navrhlo ZMOS. S tým, že peniaze budú viazané na jednotlivých zamestnancov, ktorí vykonávajú originálne kompetencie. Zároveň máme garantované zdroje aj na tých zamestnancov, ktorí vykonávajú prenesený výkon štátnej správy,“ povedal Božik. Avizoval pripravenosť prijať na nadchádzajúcom sneme ZMOS uznesenie, ktoré ho splnomocní podpísať kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa.

Minister financií Ladislav Kamenický neskôr spresnil, že v prípade kompenzácií odmien ide o sumu 114 miliónov eur. „Vzhľadom na to, že pre nás má cenu, aby sme mali sociálny zmier, má cenu to, aby sme mali podpísané kolektívne zmluvy vyššieho stupňa, tak sme sa dohodli so samosprávami, že im 800 eur výnimočne v roku 2025 vykompenzujeme,“ ozrejmil.

Božik hovoril na nedeľnej tlačovej konferencii aj o garancii, že 400 miliónov eur z eurofondov zostane regiónom. Projekty schválené radami partnerstva a kooperačnými radami by mali byť podľa neho naplnené. Zopakoval, že ZMOS pripravuje v spolupráci so združením SK8 dokument týkajúci sa modernizácie verejnej správy a samosprávy. „Dohodli sme sa s pánom premiérom, že bude vytvorená pozícia splnomocnenca vlády pre modernizáciu verejnej správy, špeciálne samosprávy,“ dodal.
V súvislosti s plánovanými zmenami pri dani z nehnuteľností je podľa Božika záujmom vlády posilniť kompetencie samospráv. „Vláda nebude rozhodovať o tom, aká bude výška daní, ale samosprávy budú mať právo určiť si v zmysle platnej legislatívy výšku tak, aby sa zohľadnili jednotlivé špecifiká miest a obcí,“ doplnil predseda ZMOS.
