„Momentálne sa bavíme okolo 2 000 kusoch hovädzieho dobytka, ktoré ideme vakcinovať. Aktuálne riešime leteckú prepravu vakcíny k nám z Nemecka. Zdôrazňujem však, že tieto vakcíny nemajú vplyv na to, že tieto kusy dobytka nemusia byť utratené. Účelom vakcinácie je pozdržanie a zmiernenie šírenia ochorenia, čo je pre nás veľmi dôležité. Vytvorené trojkilometrové koridory okolo nákazy, budú vakcinované princípom zvonku, smerom do vnútra, aby sa nákaza nedostala von,“ vysvetlil Takáč.
Podľa webu poľnoinfo.sk je na farme v Medveďove 670 kusov zvierat a v Ňárade je 650 dojníc. Podľa webu je v okrese Dunajská Streda umiestnených 12 724 kusov hovädzieho dobytka, čo ho radí na štvrté miesto na Slovensku. Oveľa väčší problém však môže nastať pri chovoch s ošípanými. „Pri ošípaných je situácia z hľadiska potencionálneho šírenia ochorenia ešte horšia. V okrese Dunajská Streda sa má chovať najviac ošípaných na Slovensku – 128 tisíc kusov,“ uvádza web.
Minister uviedol, že zo záverov prijatých komisiou boli prijaté opatrenia na dvoch úrovniach. Prvá úroveň sa dotýka celého územia Slovenska a druhá v daných dvoch okresoch, kde sa nákaza nachádza. Šéf agrorezortu zároveň informoval, že o 16:00 hodine bude znova zasadať komisia, aby sa rozšírila aj o zástupcov ďalších ministerstiev ako vnútro, obrana, životné prostredie, zdravotníctvo a do komisie budú prizvaní aj zástupcovia poľnohospodárov, potravinárov, poľovníkov a všetkých dotknutých subjektov. V dotknutých okresoch zároveň zasadnú krízové štáby. Minister apeloval na všetkých, aby vydané nariadenia, ktoré platia aj naďalej dodržiavali. „Je to ochorenie zvierat, nie ľudí. Spoločným cieľom je, aby sme to zvládli,“ zdôraznil Takáč.
Zatvoria sa zoo, zákaz trhov
Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Martin Chudý informoval, že na riešenie tejto nákazy majú k dispozícii majú všetkých dostupných expertov, aby sa situáciu podarilo zastabilizovať. Dodal, že v prvej fáze budú všetky vnímavé zvieratá v ohnisku troch kilometrov utratené, systémom zvonku do vnútra. „Ako sme spomínali, na spomalenie šírenia budú zvieratá tiež zavakcínované, následne identifikované a usmrtené. Musíme to spraviť,“ povedal Chudý.

Ďalším opatrením po zasadnutí Národnej komisie pre nákazy je okamžitý zákaz vstupu do lesov na celom území okresov Komárno a Dunajská Streda. Taktiež platí zákaz premiestňovania zvierat na hraniciach s Maďarskom od Štúrova po Bratislavu. Tranzit zvierat bude umožnený len vyhradenými trasami, ktoré budú kontrolované.
Od dnešného dňa začína na celom Slovensku platiť zákaz trhov, zvodov a výstav ako aj zatvorenie zoologických záhrad. Uzatvárajú sa tiež zberné strediská zvierat. Ďalej platí zákaz akéhokoľvek presunu zvierat z chovu do chovu ako aj na bitúnok. „Zdôrazňujem vnímavých zvierat, nie hydiny,“ vysvetlil Chudý.

Bratislavská zoo už informovala, že je až do odvolania zatvorená. Pôvodne plánované sobotné otvorenie 65. sezóny sa tak odkladá. „Ochorenie nepredstavuje vážne zdravotné riziko pre človeka, je ale vysoko infekčné pre kopytníky," poznamenala Alexandra Ritterová zo zoo.
Zvieratá žijúce v bratislavskej zoo sú zdravé a pod zvýšeným dohľadom chovateľov, zoológov a veterinárnych lekárov. Zoo zároveň zavádza aj prísne hygienické opatrenia týkajúce sa každodennej starostlivosti o zvieratá.
Aj zoologickú záhradu v Košiciach pre verejnosť zatvárajú. „Zoo bude zatvorená do odvolania. Verejnosť budeme informovať,“ uviedla Eva Malešová z košickej zoo. Z preventívnych dôvodov svoj pavilón Aquaterra zatvorila už i zoo v Spišskej Novej Vsi. Jej riaditeľ Karol Dzurik pripomenul, že táto zoo bola zatvorená, keďže celoročne býva sprístupnený iba pavilón Aquaterra. „Ten sme práve zatvorili pre verejnosť. Otvorenie zoo sme plánovali na 1. apríla, avšak toto je ohrozené. Slintačka a krívačka je veľmi vážne ochorenie, a preto je potrebné zaviesť isté opatrenia. Medzi nimi aj zatvorenie zoologických záhrad, avšak nevieme na ako dlho. My len dúfame, že na čo najkratší čas, keďže sme závislí od príjmu zo vstupného,“ uviedol.
Dodržiavajte hygienu
V postihnutých okresoch aj na bežných cestách, kadiaľ budú prechádzať ľudia. „Prosíme a vyzývame občanov, aby v týchto okresoch nevstupovali do žiadnych chovov ani u suseda. Apelujeme na všetkých, aby dodržiavať prísnu osobnú hygienu a dezinfekciu. V komerčných chovoch sú už od výskytu v Maďarsku aktivované zákazy presunov, vstupov, dezinfekcie ako aj identifikácia osôb vstupujúcich do chovov. „Taktiež prebieha aj trasovanie. Bohužiaľ ak má niekto z ohnísk zviera doma, aj mimo postihnutých okresov, bude utratené. Nemôžeme si dovoliť, aby sa nákaza šírila,“ povedal Chudý.
Dodal, že s kafilériami už prebehla komunikácia a sú pripravené na zvládnutie tohto objemu. Rieši sa aj otázka zakopávania usmrtených zvierat po vzore z Maďarska. „Aktuálne riešime lokalitu, kde to bude možné. Ohniská potrebujeme veľmi rýchlo zlikvidovať, nakoľko na našej Slovenskej strane máme veľmi veľa chovov, oproti Maďarsku, kde bola nákaza identifikovaná len v jednom veľkom chove,“ objasnil Chudý. Minister Takáč na záver dodal, že spoločným cieľom a zámerom komisie, je informovať verejnosť pravidelne. „Bude na to zriadená webová stránka, s aktuálnymi informáciami na dennej báze,“ uzavrel Takáč.
Slintačka a krívačka je závažná, vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi. Postihuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a ostatné raticové prežúvavce.
Ľudia by nemali, pokiaľ nemusia, chodiť do strediska nákazy. „Taktiež by sme boli veľmi radi, keby sa ľudia vystríhali kontaktu so zvieratami. Teraz nehovorím, že by mali chodiť do poľnohospodárskych podnikov, to je absolútne vylúčené. Nejaké školské výlety, pozeranie chovov je absolútne vylúčené. Ľudia by mali obmedziť aj styk s divou zverou, pretože aj tá môže byť okrem ľudí prenášateľom ochorenia. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, ľudia by sa mali zdržať taktiež pohybu po poliach, lúkach a pasienkoch,“ zdôraznil dávnejšie predseda SPPK.

Poľsko zakázalo dovoz vybraných komodít
Poľsko v piatok zakázalo dovoz živých zvierat, mäsových a mliečnych výrobkov zo SR v reakcii na potvrdenie slintačky a krívačky v chovoch na troch farmách na juhu západného Slovenska.
Poľský hlavný veterinár na stránke ministerstva poľnohospodárstva informoval, že v piatok predstaviteľ Slovenska oznámil poľskej strane na zasadnutí Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá prípad troch potvrdených ohnísk nákazy v okresoch Komárno a Dunajská Streda.
Poľské ministerstvo poľnohospodárstva v piatok oznámilo, že minister podpísal nariadenie o zákaze dovozu vybraných tovarov zo Slovenska v súvislosti s výskytom ohnísk slintačky a krívačky na slovenskom území.
Zákaz sa vzťahuje na dovoz živých párnokopytníkov a ich biologického materiálu, čerstvého mäsa, vnútorností, mletého mäsa, surových mäsových výrobkov, mlieka, mliečnych produktov, vedľajších živočíšnych produktov, hnoja, slamy a sena. Kompletný zoznam tovarov ministerstvo zverejnilo na svojom profile na sieti X.