Fio bankaFio banka

Nový stavebný zákon je opäť problémový, tvrdí stavebná komora

Podľa Stavebnej komory Slovenskej republiky o.z. zastúpenej jej prezidentom Ivanom Pauerom, nový stavebný zákon prinesie do stavebných procesov nové problémy a riziká, ktoré nemuseli byť ak by kľúčový tvorca zákona postupoval tak, ako deklaroval na rokovaní s komorou v decembri roku 2023. Stalo sa a nový Stavebný zákon za rok pripravili a presadili tak ako je dúfajúc, že prinesie zrýchlenie stavebných konaní a umožní to rozbehnúť výstavbu nájomných bytov.

10.02.2025 13:50
debata (3)
Poslanci schválili nový stavebný zákon, platiť začne od apríla
Video

Predkladatelia zákona pred plénom Národnej rady vyhlásili, že síce nie veľmi správne odhadli čas na prípravu nového zákona, ale jeho neprijatím tak ako je došlo by ku katastrofe pre Slovensko a jeho stavebníctvo, pretože by sa nemohli vydávať stavebné povolenia na výstavbu aj nájomných bytov a inkasovať poplatky stavebným úradom ako povedal pán minister Jozef Ráž v Národnej rade SR.

Podľa Ivana Pauera skutočná katastrofa reálne hrozí u malých a stredných podnikateľov. Podľa Pauera nezmyselný, zjavne klientelistický výmysel „Vyhradené stavby“ oproti historicky štandardnému rozdeleniu stavieb spôsobí, že nový stavebný zákon bude likvidovať živnostníkov, malé a stredné firmy a ľudia z nich pôjdu na účet sociálnej poisťovne ak si nenájdu inú prácu.

Ďalej uviedol, že ak už chcel ktosi rozdeľovať stavby, tak novo definované stavby pre bezpečnosť štátu mal tvorca zákona zaradiť ako „Špeciálne stavby“. Také stavby všade vo svete sú v záujme zachovania tajomstva pod špeciálnym režimom bezpečnostného preverovania pracovníkov projektanta a zhotoviteľa a to je všetko. Prípadne tieto stavby pripravia a zhotovia firmy s plnou štátnou majetkovou účasťou a kontrolou, čo je pre štát a jeho pokladnicu po všetkých stránkach najefektívnejšie riešenie.

Bratislava, mestská nájomná bytovka, byty, Muchovo námestie Čítajte viac Fico dotiahol do konca to, čo sa Kollárovi nepodarilo. V štátnych bytoch sa bude dať bývať už čoskoro

Tiež povedal, že v zákone je dostatok zaujímavých nedoriešených problémov v príprave projektov, riadenia a kontroly výstavby a ďalšie, vrátane veľkého rizika spočívajúceho v zbytočnej trendovej plne elektronickej komunikácie medzi účastníkmi konania, ktorá v Českej republike spôsobila stámiliónové škody, ktoré nikto poškodeným nenahradí. Podľa Pauera postačuje elektronické podanie žiadosti o „Stavebný súhlas“ čo je tiež dosť zaujímavé netradičné pomenovanie právne a vecne jednoznačného pomenovania „Stavebné povolenie“.

Najväčšie nebezpečenstvo v zákone však Ivan Pauer vidí v zavedení pravidla, že ak sa stavebný úrad k stavebnému zámeru do 30 dní nevyjadrí, má sa zato, úrad súhlasí a stavba sa môže vybudovať. Toto ustanovenie je stavebným investorom veľmi ľahko zneužiteľné, nech budú dôvody nevyjadrenia úradu akékoľvek.

Podľa Pauera jednoducho opäť vyhral lobbing veľkých firiem, neznalosť tradične opakujúcich sa konzultačných a zákon pripravujúcich subjektov, ktoré od roku 2006 nevedia spraviť ani jeden zmysluplný stabilný a nadčasový návrh stavebného zákona, ale vlastne ani iné zákony.

NRSR, parlament Čítajte viac Poslanci schválili nový stavebný zákon, platiť začne od apríla

Ivan Pauer záverom konštatoval, že nie v ďalekom horizonte bude potrebná nie jedna novelizácia nového zákona, ktorý ešte nemá vykonávacie predpisy a aktuálny Stavebný zákon nakoniec skončí vytvorením naozaj nového zákona s novými odborníkmi z reálnej praxe na úradoch a na stavbách. Občan a štát o zavedenie koncepčného riadenia a zavedenia skutočného systému vo výstavbe a v rozvoji podľa Ivana Pauera opäť prehrali.

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #stavebný zákon #nájomné byty