Fio bankaFio banka

U mŕtvych labutí na Bodrogu potvrdili vtáčiu chrípku, RVPS nariadila opatrenia

Na výskyt vtáčej chrípky upozornili veterinári na juhu Trebišovského okresu pri hranici s Maďarskom. Vírus ochorenia laboratórne potvrdili u uhynutých labutí nájdených koncom januára na mŕtvom ramene rieky Bodrog pri obci Klin nad Bodrogom.

05.02.2025 17:36
debata

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trebišov nariadila opatrenia pre infikované pásmo zahŕňajúce katastrálne územie obcí Klin nad Bodrogom, Streda nad Bodrogom, Borša, Viničky a Somotor.

Podľa nariadenia treba do 7. februára vykonať „súpis všetkých chovov hydiny a iných vtákov držaných v zajatí v obciach v infikovanom pásme vrátane približných počtov chovaného vtáctva podľa druhov a kategórií v písomnej forme“ a doručiť ho RVPS Trebišov. Zodpovední sú starostovia uvedených obcí.

Mäso, vajcia, maslo, syr: Ako v horúcich dňoch skladovať potraviny bez chladničky Čítajte viac Vajcia nemáme a nevieme, kedy budú, hovoria predavačky v jednom z veľkých obchodov. Bude ich dosť a aké sú ceny?

K opatreniam ďalej patrí zabezpečenie zvýšenej biologickej bezpečnosti vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov držaných v zajatí, ako aj oznamovanie akýchkoľvek príznakov vtáčej chrípky. Nariadenie tiež určuje povinnosť vopred informovať RVPS Trebišov o premiestňovaní hydiny, iných vtákov držaných v zajatí alebo ich produktov z infikovaného pásma.

Súčasťou opatrení je aj zákaz lovu voľne žijúceho vtáctva či zvýšený dohľad nad populáciami voľne žijúcich vtákov, predovšetkým vodných vtákov a vyhľadávanie mŕtvych alebo chorých vtákov v rámci infikovaného pásma.

Trebišovská RVPS oznámila, že nález uhynutých voľne žijúcich labutí bol hlásený 27. januára. Národné referenčné laboratórium vo Zvolene informovalo 30. januára o pozitívnom výsledku testovanej vzorky na vírus aviárnej influenzy subtypu H5N1. „Typizáciou bol potvrdený vysokopatogénny subtyp vírusu H5N1,“ uviedla RVPS vo vydanom nariadení.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vtáčia chrípka