Ak to ďalej takto pôjde, prídeme do konca tohto storočia o najprodukčnejšie pôdy. Hovorí sa, že národ, ktorý nemá pôdu, nemá budúcnosť

Slová sa rodia, žijú a umierajú ako ľudia. Niektoré našťastie prežívajú navzdory novým časom a ich symbolom. K takým slovám patria aj dožinky, za ktorými sa skrýva oslava úrody. Jedny symbolické sa odohrávajú každoročne pri otvorení poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex Nitra, iné si ešte urobia niektoré poľnohospodárske družstvá alebo aj na úrovni okresu ako nedávno v Nových Zámkoch.

15.09.2024 05:00
debata (109)
Starina - najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku
Video

Sú to slávnosti nového chleba, aké spoločnosť vášnivo diskutujúca o svojej budúcnosti potrebuje, lebo utužujú vzťahy nielen medzi poľnohospodármi, ale aj nami ostatnými, čo denne zahryznú do čerstvého chlebíka. Dožinky v uponáhľanom svete umožňujú pozrieť sa na samozrejmé veci s istou dávkou nadhľadu.

Niekedy ho poskytne človek stojaci zdanlivo mimo starostí, ktoré sužujú poľnohospodárov, a predsa ich vníma. Novozámčanom prišiel zaspievať pár pesničiek Pavol Hammel. Od moderátorky Janky Hospodárovej (jej predkovia boli zrejme roľníci, veď gazda je hospodár, šafár), dostal otázku, či niekedy okopával zemiaky.

thumbnail image6 Čítajte viac Slovensko je pivársky národ, ktorý dováža chmeľ. Šéf poslednej chmeľnice v krajine hovorí, prečo je to tak

„Nie,“ odvetil muž, ktorý celý život drží v ruke gitaru, „zato kosím trávu, rád jem a ešte radšej pijem (dobré víno). Som prírodný človek, pre ktorého je poľnohospodárstvo najdôležitejšie odvetvie.“ Nebola to prázdna poklona umelca, ktorý vie, čo sa patrí a chce si zdvorilosťou nakloniť publikum.

Spevák Hammel ako mnohí poľnohospodári, čo sa zišli v Palárikove na dožinkách, hodnotil život z nadhľadu zrelého veku. Nezaliečal sa, len spontánne vyriekol, čo si úprimne myslel. Možno aj preto, lebo šéf miestnej poľnohospodársko-potravinárskej samosprávy Marek Šimúnek priblížil, čo všetko jeden z najväčších poľnohospodárskych okresov dáva Slovensku.

Keby sme hľadali pomyselný roh hojnosti, našli by sme ho práve v okrese Nové Zámky. Na ploche 100-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy tu dorábajú mlieko, mäso, med, na Slovensku čoraz zriedkavejšiu zeleninu a ovocie a, áno, aj víno, aké sa hneď inde neurodí. Miroslav Petrech z Belej preslávil svojím Rizlingom rýnskym Slovensko v Amerike a šľachtitelia viniča, otec a syn Ondrej Korpásovci, dali krajine vynikajúce nové odrody muštového a stolového hrozna.

MH   Gotion 22.11.2023-2 Čítajte viac Nechceme predať pôdu Číňanom, búria sa obyvatelia Šurian. Ľudia volajú po zákaze gigafabriky na baterky za miliardu eur

V tomto okrese nájdeme najväčších producentov vajec, sú tu unikátne mliečne farmy a nedozerné lány obilia, kukurice aj cukrovej repy. Tu sa dávno pred kolektivizáciou hospodárilo moderne na veľkých plochách pôdy, keď ju na palárikovskom panstve grófa Károlyiho šetrne orali parné oračky. Aj dnes je tu špičkové hospodárstvo, ktoré vedie Zoltán Černák. Namiesto oračiek tu vidíme na poliach šesťstokoňové pásové traktory a kombajny. Doba nepostála a našla spôsob, ako sa úctivo správať k pôde, ktorá musí uživiť nielen nás, ale aj nasledujúce generácie.

„Nie sme proti ekologizácii poľnohospodárstva, veľmi dobre vieme, čo pre nás pôda znamená, nerozumieme však mnohým opatreniam Green Dealu, ani tomu, že opäť sa má zabrať najúrodnejšia pôdy v mene rozvoja Slovenska,“ povedal v príhovore Marek Šimúnek. Každý, samozrejme, vedel, čo má predseda regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory na mysli.

V katastri Šurian sa má postaviť obrovská baterkáreň, kde sa budú vyrábať akumulátory pre elektromobily. Aký to paradox, bude to opäť poľnohospodárstvo, ktorému vystavia účet za „ozelenenie“ dopravy a rozvoj krajiny. Čo automobilka alebo jej nový dodávateľ, to záber mimoriadne úrodnej pôdy – spomeňme si na francúzsku automobilku, ktorá sa rozložila na Trnavskej tabuli, Volkswagen, ktorý pohltil hektáre na Záhorskej nížine, či Volvo pri Košiciach. Babka k babce, budú kapce, hovorievali naši predkovia, hektár k hektáru a Slovensko, ak to ďalej takto pôjde, príde do konca tohto storočia o najprodukčnej­šie pôdy.

Robert Fico, Handlová Čítajte viac Fico prehovoril o novej dani. Potvrdil, že ju vláda chystá

Každé ráno sa so samozrejmosťou posadíme k raňajkám, napoludnie k obedu. Čie potraviny jeme? Prebytky z cudzieho stola, napríklad bravčovinu vozíme zo Španielska zo vzdialenosti vyše dvetisíc kilometrov. Do omrzenia sa hovorí o uhlíkovej stope, ale bolo by dobré spočítať, akú denne vytvára 1¤200 až 1¤300 kamiónov, ktoré zásobujú Slovensko potravinami.

Kam ich vezú?

Jeden z centrálnych skladov stojí pri Seredi a opäť sa uvelebil na najúrodnejšej pôde. Keď toto distribučné centrum otvárali, dávali do pozornosti zelené plochy a ohľaduplnosť voči životnému prostrediu, ale že sme sa raz a navždy obrali o pôdu výnimočnej kvality, o tom nepadlo ani slovko. „Národ, ktorý nemá pôdu, nemá budúcnosť, ak nebudeme mať pôdu, tak nebudeme,“ aj tieto slová padli na dožinkových slávnostiach v Palárikove. Nečudujme sa Hammelovi, keď povedal, že poľnohospodárstvo je najdôležitejšie odvetvie na svete.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 109 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #víno #dožinky