Slovensko obletela smutná správa. Zomrel známy a poctivý vinár Kríž

V utorok obletela vinárske Slovensko smutná správa - vo veku nedožitých 71 rokov zomrel Karol Kríž, jeden zo zakladateľov Vinárskych závodov Topoľčianky, ktoré predávajú víno pod značkou Chateau Topoľčianky. Karol Kríž (17. 11. 1953 - 18. 6. 2024) patril k pokoleniu vinárov, ktoré obnovilo slávu slovenského vína a toho z Topoľčianok obzvlášť. Bol to poctivý vinár, pretože jednou nohou bol ustavične vo vinohrade a druhou v pivnici. Od chvíle, keď sa víno narodilo, až kým sa vypilo, ho mal na očiach.

20.06.2024 19:27
vino-Wa Kostry-VARECHA Foto:
Karol Kríž.
debata (10)
Problémový úsek D1 Turany - Hubová
Video

Takto Karola vidia tí, čo ho poznali zblízka. Bol to skromný muž, pracovitý, húževnatý a ako povedal jeho prvý veľký vzor vinár Milan Handzuš, mladík veľmi učenlivý a príčinlivý. Nečudo, že keď Handzuša povýšili na vedúceho prevádzky vo Vrábľoch, vybral si za pivničného majstra práve Karola Kríža. Pivnicu mal vždy čistú a prehľad o každom sude či tanku, kde mušty metamorfovali a potom dozrievali na víno.

Vladimir Putin Čítajte viac Európa prelomí tabu a zasiahne prvý raz ruský plyn

Vášeň k vinici a peknej záhrade zasial do Karolovej duše jeho dedo, ktorý bol záhradníkom v kaštieli v Močenku. Keď sa mladík rozhodoval, akú strednú školu si vyberie, jeho voľba bola jasná. Bez problémov zložil skúšky na Strednú vinársko-ovocinársku školu v Modre. Tá nedávno oslávila 140 rokov od svojho vzniku a vychovala celú plejádu vynikajúcich slovenských vinohradníkov a vinárov – spomeňme Miroslava Petrecha zo Chateau Belá, Vladimíra Mrvu zo spoločnosti Víno Mrva & Stanko, alebo tokajského vinára Jaroslava Ostrožoviča z Veľkej Tŕne.

Kríž akoby bol v ich tieni, ale dielo, ktoré po sebe zanechal spolu s trojicou svojich kolegov Milanom Waldnerom, Vladimírom Kuklom a Vladimírom Striežencom, je výnimočné. Veď tento štvorlístok vybudoval vinárstvo, ktoré je lídrom slovenského trhu.

Dobrá anglická poznámka

Začiatkom deväťdesiatych rokov mal už Kríž dostatok skúseností, aby mohol uvažovať o tom, že sa odváži podnikať samostatne. V roku 1993 táto štvorica mužov odkúpila od štátu jednu z najmenších prevádzok vinárskych závodov v Topoľčiankach. Z hľadiska vybavenosti nebolo vinárstvo ničím výnimočné.

Pohľad na vinárstvo roka Predium Vráble. Čítajte viac Slovensko má nových hrdinov v sieni slávy. Títo traja muži sa pričinili o víno, ako málokto

Technologicky bola zastarané, obrazom dožívajúcej socialistickej éry, ale mohlo sa oprieť o dobré vinohradnícke zázemie a ľudí, ktorí mali motiváciu meniť veci k lepšiemu. Kríž a jeho kolegovia boli v najlepšom veku, plní energie a už s dostatkom životných aj profesionálnych skúseností. Vzájomne sa dobre dopĺňali. Pokiaľ šlo o pivnicu, tú dostal na starosť automaticky Karol Kríž.

Po páde starého režimu sa Slovensko dostalo do hľadáčika obchodníkov s vínom z Veľkej Británie. Hľadali novinky z neznámej časti Európy a naďabili na víno z Topoľčianok. Angele Mury víno zachutilo, ocenila krásny park, žrebčín a opýtala sa mladých podnikateľov, či si uvedomujú, aký poklad držia v rukách. A potom ich zaskočila otázkou, ako majú poistené zdroje vína. Koľko hektárov vinohradov tvorí zázemie vinárstva? No všetky okolité družstvá, znela odpoveď. Urobila by som všetko preto, aby ste si poistili zázemie tým, že si budete dorábať vlastné hrozno, poradila Angličanka.

Dnes majú Topoľčianky vyše 700 hektárov vlastných vinohradov. Pred šiestimi rokmi sme sa s Karolom Krížom a Milanom Waldnerom vybrali na obhliadku viníc. Cestu sme odštartovali v Topoľčiankach, prešli cez Ladice do Veľkého Veľké Zálužie až do Marcelovej, odtiaľ do Štúrova, Sikeničky a Pavlovej. Na Slovensku sa ťažko hľadá vinárstvo s takým portfóliom vinohradov, aké sa podarilo vybudovať štvorlístku z Topoľčianok. Vinice boli srdcovou záležitosťou Karola Kríža.

Kráčal k vínu a ono k nemu

Bol pedant, ktorý sa rád celý život učil novým veciam. Na jednej z ciest za vínom objavili vinári z Topoľčianok vynikajúceho talianskeho vinohradníka Dr. Waltera Biasiho. Biasi zakladal vinohrady nielen v Taliansku, ale aj v Čile, na Novom Zélande či v čiernomorských oblastiach Ruska.

práca vo vinohrade, modra, soš, stredná odborná škola Čítajte viac Slovenskí vinohradníci dosiahli v roku 2023 historicky najnižšie výnosy

„Neváhali sme a zavolali Biasiho, aby nám poradil, ako lepšie obrábať vinohrady. Od čias Mosera, ktorý významne ovplyvnil vinohradnícke myslenie na Slovensku, sa veľa zmenilo,“ povedal Karol Kríž počas inšpekčnej cesty po viniciach autorovi týchto riadkov. Do pozornosti dal aj prácu slovenského vedca Igora Matečného z Prírodovedeckej fakulty UK, ktorý prednášal na katedre fyzickej geografie a geoekológie. Ten v spolupráci s Walterom Biasim detailnejšie preskúmal zloženie pôdy.

A práve detaily, na ktoré vo vinohradoch upriamili pozornosť obaja odborníci, umožnili vinohradníkom v Topoľčiankach, aby významne zlepšili obrábanie vinohradov a tým kvalitu dorábaného hrozna.

Opakom hrdosti je pokora

Chateau Topoľčianky je známe slamovým a ľadovým vínom. Pri ich zrode stál Karol Kríž. Podávaním jedného aj druhého vína vrcholí každá slávnostná tabuľa. Sú to prírodne sladké moky, ktoré si potrpia na precízne dozretie vína vo vinici a v prípade ľadového aj na to, aby zima priniesla silný mráz. Topoľčianky sú zrejme požehnaným územím, pretože aj v čase klimatickej zmeny tu udrú sedemstupňové mrazy, ktoré vytiahnu z bobúľ zvyšky vody. Zostane len koncentrát sladkej šťavy s dostatkom kyselín. Rodí sa víno, aké nemá páru.

2024-04-10 12-11-46-degustacia Čítajte viac Najpopulárnejšia vinárska súťaž na Slovensku rozdala ceny. Poznáme víťazov a najlepšie vína

Karol Kríž sa ako všetci vinohradníci utiekal o priazeň patróna sv. Urbana. Akoby mu nebolo dosť 700 hektárov firemných vinohradov, čistil si myseľ od starostí vo vlastnom poldruhahektárovom vinohrade v Kozmálovciach. Neďaleko tečie Hron, nuž kolekciu odrôd doplnil o odrodu Hron, z ktorého dorobil hutné červené víno s množstvom chuťových vrstiev. Nuž a v tejto vinici postavil kaplnku sv. Urbanovi aj so zvonicou. Dokresľuje to vnímanie sveta, Karolovu pokoru pred prírodou aj pred Bohom.

Topoľčianky zaznamenali na medzinárodných výstavách či už v Paríži, v Madride, alebo vo Viedni rad úspechov najmä so slovenskými novošľachtencami, napríklad Devínom. V tých vínach je cítiť poctivý prístup a lásku k vinohradu, životu a krajine, kde sa narodil a žil Karol Kríž.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #víno