Fico na návšteve u ministra Takáča opäť prezradil, že chystajú novú daň. Koho sa týka?

Premiér Robert Fico bol v utorok na kontrolnom dni na ministerstve pôdohospodárstva. Premiér zdôraznil, že ministerstvo je jeden z "najkomplikovanejších a najťažších rezortov". "Je v ňom objem povinností a zodpovedností, ktorý je v porovnaní s inými rezortmi široký. Oceňujem dynamiku ministra, ale aj kvalitu sociálneho dialógu, ktorý vedie s predstaviteľmi poľnohospodárskej komunity," podčiarkol predseda vlády.

09.04.2024 14:00
Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico.
debata (55)

Fico oznámil, že rezort pripravuje legislatívu týkajúcu sa obchodných reťazcov. „Pripravuje sa nový zákon, ktorý bude stanovovať podmienky, pokiaľ ide o obchodné reťazce. Prichádzajú na Slovensko ďalšie obchodné reťazce, čo je najlepší spôsob znižovania cien potravín, pretože miera konkurencie bude veľmi vysoká,“ povedal premiér.

Biedronka. Čítajte viac Lidl a Biedronka u suseda viedli cenovú vojnu. Ľudia to pocítili na peňaženkách

„Robíme všetko pre to, aby sa obchodné reťazce správali v SR tak, ako sa správajú aj vo svojich domovských krajinách. Aby na Slovensku nezarábali toľko, koľko zarábajú, teda aby mali primerané zisky. Minulý týždeň sme posunuli na ministerstvo financií náčrt potenciálneho návrhu zákona o odvode pre obchodné reťazce. Budeme diskutovať s obchodnými reťazcami a hľadať riešenia, aby reťazce ukázali ústretovosť voči spotrebiteľom v kontexte vysokých cien potravín,“ dodal minister agrorezortu Richard Takáč.

Odpustenie časti sociálnych odvodov pre agrosektor by sa malo predĺžiť do konca tohto roka. V súčasnosti odpustenie odvodov platí do konca júna. Ministerstvo podľa Takáčových slov uvažuje aj o zavedení odvodu pre obchodné reťazce.

„Európska komisia nastavila schému k tejto pomoci, odvodovej úľave, v kontexte vojny na Ukrajine iba do 30. júna. Je predpoklad, máme také indície, že bude snaha predĺžiť ju do 31. decembra 2024. Ak toto nastane, my sa budeme snažiť nájsť na ňu finančné prostriedky, lebo bude treba asi 35 miliónov. Potom budeme robiť úpravu príslušného zákona, aby sme pomoc vedeli pripraviť do konca roka,“ spresnil agrominister.

55 debata chyba
Viac na túto tému: #reťazce #odvod