Farmári spustili protesty. Na obrích traktoroch zaplavili ulice, majú niekoľko požiadaviek

Okamžité vyplatenie priamych platieb, najmä formou zálohových platieb, a úľavy sociálnych odvodov pre všetkých farmárov, to sú niektoré z hlavných požiadaviek farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov, ktorí v pondelok protestovali na viacerých miestach Slovenska. Na tlačovej konferencii pred Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v Bratislave to uviedol predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Ján Jelen.

19.02.2024 10:02 , aktualizované: 14:48
debata (23)
Farmári v uliciach Bratislavy
Video
Zdroj: TV Pravda

„Cieľom protestu je poukázať na kritickú situáciu farmárov na Slovensku,“ priblížil Jelen s tým, že farmárom hrozia existenčné problémy. „Farmári sa dostali do existenčných problémov. Boli nízke ceny výkupu komodít a ešte k tomu nedostali priame platby, na ktoré majú nárok,“ doplnil predseda združenia.

Protestujúci farmári majú viaceré požiadavky

  • Okamžité vyplatenie priamych platieb.
  • Úľavy sociálnych odvodov pre všetkých farmárov.
  • Odbúrať administratívnu záťaž.
  • Odstrániť diskrimináciu pri prenájme pôdy Slovenského pozemkového fondu.
  • Zriadiť register užívacích vzťahov k pôde.
  • Pripraviť finančné nástroje na podporu farmárov prostredníctvom výhodnejších úverov.
  • Vybojovať zelenú naftu pre všetkých farmárov.
  • Zákaz bezcolného dovozu poľnohospodárskych komodít z krajín mimo Európskej únie.
Protest farmárov

Protestujúci farmári vyšli na traktoroch do mnohých slovenských miest.

Fotogaléria
Na snímke farmári počas celoslovenského...
Na snímke traktory pred Ministerstvom...
+3Na snímke farmári počas celoslovenského...

Protest farmárov sa v pondelok uskutočnil na viacerých miestach Slovenska pred sídlami Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Podľa farmárov sa ho zúčastnilo vyše 300 účastníkov. Protesty sa konajú aj vo viacerých európskych mestách.

Podporu farmárom vyjadrila tiež Únia autodopravcov Slovenska (UNAS). K protestujúcim sa, naopak, nepridala Vidiecka platforma, podľa ktorej sa záujmy organizátorov protestov nezhodujú s prioritami platformy. Vo štvrtok (22. 2.) ohlásila na celom Slovensku protest aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Ak sa aj vám podarí zachytiť niečo pútavé, čo by mohlo zaujať čitateľov a divákov, neváhajte a pošlite nám svoje zábery. Najlepšie cez aplikáciu mReportér, ktorú si jednoducho a zdarma môžete stiahnuť do svojho mobilu.

Protest farmárov smerujúci do Dolného Kubína
Video
Presun traktoristov cez Kňažiu do Dolného Kubína. / Zdroj: mReportér: Michal Málik
m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR
Farmári zo Zemplína vyrazili blokovať hraničný priechod s Ukrajinou
Video
Zdroj: TASR

Obmedzenia pre vodičov

„Plánované presuny traktorov v priebehu tohto týždňa môžu narušiť plynulosť cestnej premávky,“ uviedla polícia. Obmedzenia polícia očakáva v pondelok a vo štvrtok (22. 2.). Prijali preto viaceré bezpečnostné opatrenia. Polícia podotkla, že bude na miestach presunov zabezpečovať verejný poriadok a usmerňovať dopravu.

Plánované protesty farmárov - dopoludňajšia situácia
Video

Zároveň odporúča vyhnúť sa ohláseným miestam presunov ťažkej techniky a protestov farmárov. „Ak už daným úsekom prechádzate, žiadame vás o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície,“ doplnila.

Aktuálne dopravné obmedzenia budú na sociálnej sieti krajských policajných riaditeľstiev.

Na snímke kolóna poľnohospodárských strojov a... Foto: TASR, Roman Hanc
farmári Na snímke kolóna poľnohospodárských strojov a traktorov v rámci celoslovenského protestu farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov v pondelok 19. februára 2024 v Michalovciach.

Protest farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov sa na väčšine územia Slovenska uskutoční v pondelok napoludnie pred sídlami Pôdohospodárskej platobnej agentúry. K protestnej aktivite, ktorú vyhlásilo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov, sa pridáva Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Iniciatíva poľnohospodárov, Spolok farmárov Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska.

Takáč v Ide o pravdu: Hnev farmárov smeruje proti bruselským nezmyslom. Pokojne pôjdem na čele protestov
Video

Protestujúci farmári zablokovali cestu k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké

Protestujúci farmári zablokovali cestu k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké. Blokáda by mala trvať do 13.00 hod., potvrdili z polície a aj spoluorganizátor protestu Ján Cenkner, podľa ktorého blokujú vstup nákladných áut z Ukrajiny smerom na Slovensko.

Na proteste sa zúčastňujú zástupcovia poľnohospodárov zo Zemplína, z malých a rodinných fariem, ako aj mladí farmári. „Sme tu pre nespravodlivosť, ktorú pociťujeme. Vyplýva z postupu vlády voči farmárom. Deklarujú podporu poľnohospodárstvu a pritom nepodporujú,“ uviedol pre TASR Juraj Hospodár, ktorý sa na organizácii protestu podieľal.

Hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach Agnesa Kopernická pre TASR uviedla, že na mieste sú pripravení policajti, ktorí budú dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku.

Zvyšok kolóny protestujúcich farmárov sa postupne presunie späť do Michaloviec, odkiaľ predpoludním vyrazilo vyše 15 poľnohospo­dárskych strojov.

Presun farmárov po Bratislave môže obmedziť dopravu

Bratislavská polícia v súvislosti s pondelkovým protestom farmárov upozorňuje na ich presun po hlavnom meste. Môže dôjsť k obmedzeniu cestnej premávky, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Silvia Šimková.

ČR Praha poľnohospodári protest traktory blokáda Čítajte viac Traktory z Prahy odišli, časť ľudí demonštrovala pri Snemovni proti vláde

„Presun poľnohospodárov bude prebiehať po 10.00 h po Lamačskej ceste smer Mlynská dolina, cez Búdkovú ulicu, Mudroňovu ulicu smer Palisády, následne budú pokračovať po Štefánikovej ulici, Šancovej, Trnavskej ceste, Bajkalskej, Prievozskej až na Hraničnú ulicu,“ uviedla hovorkyňa.

Zároveň od 10.30 do 12.00 h môže dôjsť k obmedzeniu dopravy na Búdkovej ulici, pred Národnou radou SR a na ulici Palisády. „Po 12.00 h môže dôjsť k obmedzeniu cestnej premávky na Dobrovičovej ulici pred Ministerstvom pôdohospodárstva SR,“ dodala.

Protest obmedzí dopravu aj vo Zvolene

V súvislosti s ohláseným protestom farmárov očakáva polícia v pondelok viaceré dopravné obmedzenia aj vo Zvolene. Informovala o tom banskobystrická krajská polícia.

Dodáva, že v meste budú do 14.00 h protestovať poľnohospodári. „Asi 50 traktorov sa bude presúvať po miestnej komunikácii od kruhovej križovatky na Ulici Janka Jesenského po autobusovú stanicu,“ uvádza s tým, že protestnú jazdu budú monitorovať policajné hliadky. Zároveň upozorňuje vodičov, aby počítali s obmedzeniami a riadili sa pokynmi polície.

Traktory spôsobia dopravné obmedzenie v uliciach Levíc

Polícia upozorňuje vodičov na dopravné obmedzenie v Leviciach. Začne sa v pondelok o 12.00 h a potrvá do 16.00 h. Dôvodom je ohlásený protest poľnohospodárov, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Jana Šinková.

Farmári chcú formou zhromaždenia vyjadriť svoju nespokojnosť s aktuálnou situáciou v poľnohospodár­stve. Protestná jazda v Leviciach bude smerovať po uliciach Ku Bratke, Saratovská, Kpt. J. Nálepku, Červenej armády, Bernolákova, Čsl. armády, Námestie hrdinov, F. Engelsa, P. O. Hviezdoslava, Turecký rad, Koháriho, Kozmálovská cesta, M. R. Štefánika, Dopravná, Ľ. Štúra, Nádražný rad.

Dopravné obmedzenia v Košickom kraji

Košická krajská polícia upozorňuje verejnosť na obmedzenia v doprave v súvislosti s protestom farmárov v Košiciach, okrese Košice – okolie, Michalovce a Sobrance. Plánovaná je aj blokáda hraničného priechodu Vyšné Nemecké. Informuje o tom na sociálnej sieti s tým, že presun poľnohospodárov bude monitorovať.

Protest v Košiciach sa podľa nej začal o 10.00 h v Haniske. Trasa protestujúcich vedie od budovy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na Moldavskej ulici – Šebastovce, Ulici osloboditeľov. „Na mostoch VSS odbočia doľava na Alejovú – na kruhovom objazde odbočia doprava na Moldavskú,“ uvádza polícia. Po ukončení štrajku budú za jej asistencie otočení späť na kruhový objazd a tou istou trasou sa vrátia naspäť.

Farmári protestujú aj v Bruseli. Obkľúčili sídla Európskej únie
Video
Archívne video.

V Michalovciach sa protest začal o 9.00 h na Továrenskej ulici. Trasa farmárov vedie cez Sobraneckú cestu, štátnu cestu I/19 a presúvajú sa na hraničný priechod Vyšné Nemecké v okrese Sobrance. „Na hodinu, od 12.00 do 13.00 h, zablokujú hraničný priechod pre nákladnú dopravu na vstupe na územie SR,“ dodáva polícia s tým, že po ukončení blokády sa tou istou trasou vrátia späť do Michaloviec.

Pre plynulejší presun odporúča motoristom využiť alternatívne trasy. „Zároveň žiadame všetkých účastníkov cestnej premávky o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície,“ uvádza.

Protesty v Žilinskom kraji

Polícia avizuje viaceré obmedzenia v doprave spojené s pondelňajším protestom farmárov v Žilinskom kraji. Týka sa to najmä Oravy a Turca, no situáciu budú monitorovať aj v Žiline. TASR o tom informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Vroclav / Traktor / Čítajte viac Poľskí farmári hádzali vajíčka na kanceláriu eurokomisie. Polícia proti nim zasiahla

Od 9.00 do 14.00 h sa očakáva obmedzenie v okolí obce Liesek v okrese Tvrdošín, Námestova, Ružomberka a Kraľovian. Farmári sa budú postupne presúvať do Dolného Kubína. „Svoje traktory zaparkujú na Ulici Milana Rastislava Štefánika, a to od križovatky s cestou I/70 až po Ulicu Československej armády. V tomto úseku by mala byť cesta úplne uzatvorená,“ upozornila Kremeňová.

Po obsadení Ulice Milana Rastislava Štefánika budú traktory parkovať na ceste I/70 pri Národnom fronte, a to po obidvoch stranách cesty. Parkovanie bude vo vonkajších jazdných pruhoch. „Vnútorné jazdné pruhy budú prejazdné a premávku v úseku cesty I/70 budú regulovať policajné hliadky,“ dodala hovorkyňa.

Erik Tomáš Čítajte viac Veľká analýza 13. dôchodkov: pomôžu štyrom rodinám z desiatich

Protestná jazda farmárov pri Martine bude od 12.00 do 15.00 h na trase Sklené – Turček – Kremnické Bane – Turček – Turčianske Teplice, Turčiansky Michal – Turček – Kremnické Bane – Turček – Sklené. V Žiline budú policajné hliadky situáciu monitorovať. „V prípade potreby budú reagovať na vzniknuté okolnosti v súvislosti s cestnou premávkou,“ poznamenala Kremeňová. Účastníkov cestnej premávky požiadala o trpezlivosť pri prechádzaní uvedených úsekov, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície.

Presun protestujúcich farmárov v Prešovskom kraji

Polícia v súvislosti s protestom farmárov, ktorý sa v Prešovskom kraji koná v Prešove a v Poprade, upozorňuje na presun protestujúcich. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, akcia je naplánovaná v čase od 10.00 h do 16.00 h.

Vlada Takac Čítajte viac Farmári čakajú na peniaze ako na spasenie, hrozia štrajkami. Opustili maštale a stali sa z nich úradníci, tvrdí Takáč

V súvislosti s touto plánovanou akciou sa dá v týchto mestách a po trase presunu predpokladať možné obmedzenie v plynulosti cestnej premávky. „Jednotlivé trasy presunu sú: Lipany – Sabinov – Prešov, Bardejov – Raslavice – Kapušany – Prešov, Vranov nad Topľou – Kapušany – Prešov, Stará Ľubovňa – Spišská Belá – Kežmarok – Poprad,“ uvádza polícia s tým, že presun poľnohospodárskych strojov už prebieha.

Polícia žiada vodičov, aby na uvedených trasách zvýšili pozornosť a boli tolerantní voči účastníkom protestu. „Pokiaľ to je možné, vyhnite sa týmto úsekom, respektíve zvoľte inú alternatívnu trasu. Žiadame o trpezlivosť. Situáciu na daných úsekoch monitorujeme,“ dopĺňa polícia.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #protest #farmári