Na Záhorí otvárajú najväčšiu farmu pre sliepky vo voľnom výbehu v strednej Európe

Skupina Sanagro otvára v obci Horné Suroviny pri Senici najväčšiu farmu pre sliepky vo voľnom výbehu na Slovensku a v strednej Európe. Farma by mala vyprodukovať 12 miliónov vajec ročne. Ide o najmodernejšiu a najväčšiu farmu svojho druhu na Slovensku a zároveň v strednej Európe.

07.09.2023 10:50
sliepky Foto:
debata (14)

„Na farme sa nachádza 37-tisíc nosníc. Denne vyprodukujeme približne 33-tisíc vajec, mesačne sme tak schopní na trh dodať až milión vajec z voľného výbehu,“ uviedol Matúš Fürek, projektový manažér značky Pipidu, pod ktorou sa budú vajcia z tejto farmy predávať.

Lidl Čítajte viac Kto si namastil vrecká na zdražovaní potravín? Nové čísla rozvírili diskusiu o ziskoch

Umiestnia sa v maloobchodných sieťach na Slovensku, poputujú tiež do hotelov či reštaurácií. Farma má rozlohu 15 hektárov. „Sliepky majú na širokej trávnatej ploche k dispozícii viacero zimných záhrad a prístreškov, kde môžu odpočívať či skrývať sa pred slnkom. Farma je zároveň vybavená špičkovou technológiou a halou, v ktorej prebieha znáška či kŕmenie,“ spresnil Fürek. Vybudovanie farmy trvalo 1,5 roka, pričom investície do výstavby predstavovali 4,5 milióna eur.

Rok 2025 pre spotrebiteľov na Slovensku prinesie veľkú zmenu. Viaceré domáce a zahraničné obchodné reťazce sa totiž pred tromi rokmi zaviazali, že od tohto obdobia už nebudú na slovenskom trhu predávať vajcia z klietkového chovu. Zákazníkom budú ponúkať iba vajcia z humánnejších chovov nosníc – podstielkového chovu, chovu vo voľnom výbehu či bio chovov. Ide o ich reakciu na legislatívu Európskej únie, ktorá hovorí o zákaze klietkového chovu sliepok naprieč celou EÚ od roku 2027.

nakupovanie, potraviny, rodina Čítajte viac Zverejnili prvú analýzu o cenách potravín: odhalila, kto najviac zarábal aj či je potrebné ich regulovať

Zo všetkých vajec, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na pultoch našich predajní, však približne tri štvrtiny pochádzajú práve z klietkových chovov. Prechod na humánnejšie chovy je finančne náročný a štát ho zatiaľ nijako nepodporil. Od januára 2025 sa tak môže stať, že slovenských vajec bude v obchodoch málo. „Dlhodobým cieľom Sanagro je zmena imidžu klasických družstiev na moderné farmy, ktoré budú prispievať k produkcii domácich potravín. Chceme tým podporiť nezávislosť krajiny od dovozu potravín zo zahraničia, no zároveň to chceme robiť s vysokým ohľadom na kvalitný život zvierat,“ uvádza generálny riaditeľ spoločnosti Sanagro Tomáš Kohút.

Slovenská poľnohospodárska skupina Sanagro patrí pod slovenskú private equity spoločnosť Sandberg Capital. Pôsobí na 14 farmách na západnom, strednom a južnom Slovensku. Aktuálne hospodári na ploche približne 19-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, na ktorých ročne dopestuje 35-tisíc ton obilnín a olejnín, a ďalších 20-tisíc ton krmovín pre 4-tisícové stádo dobytka a tisíc oviec.

Mesačne vyprodukuje približne 1,2 milióna litrov kravského mlieka a 100-tisíc litrov ovčieho mlieka, ktoré dodáva výlučne domácim spracovateľom so slovenským vlastníkom. Sanagro je zároveň vlastníkom jedného z najväčších ekologických chovov nosníc vo voľnom výbehu na eko farme Bos-Por Agro v Húškach.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #jedlo