Dohodli sa reťazce na cenách? Pellegriniho Hlas ostro kritizuje zastropovanie cien, vyzýva Vlčana na odchod

Strana Hlas - sociálna demokracia vyzýva dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana na verejné ospravedlnenie a odstúpenie z funkcie po tom, čo verejne klamal, keď tvrdil, že zastropovanie cien má pomôcť spotrebiteľom.

21.03.2023 11:54
Pellegrini Foto: ,
debata (2)

Pondelkovým vyhlásením agrorezort podľa opozičnej strany potvrdil, že sa na zastropovaní cien dohodli obchodné reťazce, pričom ceny potravín vzrástli tesne pre piatkovou tlačovou konferenciou. Podľa Hlasu musia byť tieto informácie okamžite preverené Protimonopolným úradom SR. Informovala o tom hovorkyňa strany HLAS – sociálna demokracia Patrícia Medveď Macíková.

„Agrorezort vyhlásením, ktoré vydal v pondelok potvrdil, že poskytol obchodným reťazcom priestor na rokovania o takzvanej protiinflačnej dohode, ktorú pritom v piatok minister Vlčan prezentoval ako svoje dielo. Ide tak o závažné porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže, keďže obchodníci sa podľa vyjadrení agrorezortu koordinovali na cenách, čo konkurentom tento zákon výslovne zakazuje," povedal poslanec NR SR a člen predsedníctva Hlasu Róbert Puci. Zároveň dodal, že predseda Protimonopolného úradu SR je tak povinný konať ex-offo a preveriť konanie obchodníkov i ministra Vlčana.

SR EKO Bratislava MPRV SAMO potraviny BAX Čítajte viac Reťazce zverejnili zoznamy zastropovaných cien potravín. Slovenskí potravinári zostali úplne zaskočení

O protiinflačnej dohode, ktorá má zastropovať ceny, informovali na ministerstve predstavitelia zväzov obchodných reťazcov v piatok 17. marca. Ako Hlas uviedol, viacerí potravinári a obchodníci zvýšili ceny niektorých produktov tesne pred vyhlásením tlačovej konferencie. Ceny pečiva vzrástli o takmer 10 percent a niektoré mliekarenské výrobky sú zastropované vyššie až o 100 percent oproti cenám, ktoré boli na pultoch pred oznámením zastropovania. Podľa opozičnej strany tak Vlčan prezentoval zastropovanie neodôvodnene zvýšených cien.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny