Kilo papriky aj za sedem eur, uhorka za 1,8 eura. Prišla ďalšia vlna zdražovania zeleniny

„To je teda riadna cena,“ hovorí zákazník v jednom z obchodných reťazcov popri tom, ako prechádza okolo pultu s paprikami. Týmito slovami reaguje na ich cenu, ktorá v poslednom období vyletela prudko nahor. Niet sa mu čo čudovať. Paprika sa niekde predáva aj za sedem eur za jeden kilogram.

01.03.2023 05:00
potraviny Foto:
Ilustračné foto.
debata (259)

Prudko dražie v obchodoch aj iná zelenina. Šalátová uhorka za kus sa predáva po 1,80 eura a strapcové paradajky sa predávajú takmer za štyri eurá za kilogram. Rovnaké to je aj s ľadovým šalátom, ktorý stojí po zľave takmer dve eurá.

„Dôvodom zvyšovania cien je turbulentná situácia na trhoch, ktorú spôsobilo počasie a nižšia úroda napríklad v Španielsku,“ opisuje situáciu pre Pravdu Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory (SPPK). Podobná, dokonca ešte horšia situácia, je aj inde v Európe. Britské obchody dokonca pre nedostatok obmedzujú predaj niektorých druhov zeleniny.

potraviny Čítajte viac Prázdne regály v Británii sú len začiatok. Hrozí svetová potravinová kríza, varuje OSN a Svetová banka

Tesco na Britských ostrovoch minulý týždeň uviedlo, že dočasne obmedzí nákup troch položiek. Paradajky, papriky a uhorky tak budú v Británii na prídel. K podobným krokom pristúpili aj konkurenčné reťazce Aldi a Morrisons.

„Problém s nedostatkom či vysokými cenami zeleniny však netrápi len Britániu, týka sa celého európskeho trhu. Viaceré druhy zeleniny prudko dražejú aj v našich obchodoch,“ tvrdí pre Pravdu analytička Jana Glasová z 365.bank.

Za koľko predávajú reťazce zeleninu?

Denník Pravda sa pozrel na to, aké sú súčasné ceny zeleniny v troch reťazcoch. Konkrétne sme porovnávali cenu papriky, strapcových paradajok, šalátovej uhorky a ľadového šalátu.

Fotogaléria
Billa - Ľadový šalát
Lidl - Ľadový šalát
+12Tesco - Ľadový šalát

Zeleninu tak aktuálne v niektorých európskych krajinách považujú za nedostatkovú komoditu. Tento problém vnímajú napríklad aj v susednej Českej republike. Tak ďaleko situácia na Slovensku ešte nezašla. Slovenskí spotrebitelia sa však minimálne na niekoľko týždňov musia pripraviť na enormné ceny zeleniny. Kým sa do skladov a obchodov nedostane zelenina z tohtoročnej úrody, ceny tak rýchlo neklesnú.

Ako ceny zeleniny vyleteli nahor

Pozreli sme sa, aké sú súčasné ceny zeleniny v troch reťazcoch. Napríklad cena bielej papriky sa pohybovala od 4,39 do 5,59 eura za kilogram. Drahšia bola žltá paprika, ktorej cena sa v jednom reťazci šplhala až k siedmim eurám za kilogram. Zhruba za 5,50 eura za kilogram sa predávali červené papriky.

Vyššie ceny sú viditeľné aj pri šalátovej uhorke. Ceny sa pohybovali v rozmedzí od 1,59 až po 1,79 eura za kus. Vo všetkých troch navštívených reťazcoch bola cena za voľné strapcové paradajky rovnaká. Za jeden kilogram si pýtali 3,99 eura. Nakoniec ľadový šalát, ktorý predávali od 1,59 eura v zľave až po 1,99 eura za kus. Tieto ceny vyplývajú z cien dovozenej zeleniny. Na štítkoch prevládala krajina pôvodu Španielsko. Biele papriky boli napríklad aj z Grécka.

Štatistický úrad SR nezbiera podrobné údaje o raste cien jednotlivých druhov zeleniny. Z údajov inflácie za január je možné vyčítať, že cena zeleniny išla nahor medziročne o 22,4 percenta. Zároveň si drží aj silný medzimesačný rast. Ten bol za január na úrovni 3,8 percenta. Keďže nedostatok zeleniny sa v Európe naplno ukázal až vo februári a ceny išli prudko nahor práve tento mesiac, toto zvýšenie zrejme bude vidieť aj v číslach potravinovej inflácie za február. Tieto údaje Štatistický úrad zverejňuje v polovici marca.

Vďaka agrárnym trhovým informáciám Slovenska môžeme porovnať veľkoobchodné ceny vybraných druhov zeleniny v 6. týždni 2023 s rovnakým obdobím minulého roka. Tieto dáta zbiera Pôdohospodárska platobná agentúra.

Odbytové ceny zeleniny z veľkoobchodu za 6. týždeň 2022 boli v prípade dovezenej bielej papriky na úrovni priemerne 2,64 eura za kilogram. Kilo červenej papriky stálo vlani 2,26 eura. Priemerná cena rajčiakov bola 1,84 eura. Kilogram šalátových uhoriek stál 2,39 eura a ľadová šalát 0,86 eura za kus. Ak by sme tieto ceny porovnali so 6. týždňom tohto roku, uvidíme viditeľné cenové nárasty. Kilo bielej papriky je za 3,36 eura, čo je o 72 centov drahšie ako vlani. Červená paprika sa predáva tento rok za 3,39 eura, čo je o 1,13 eura viac. Rajčiaky sú tento rok drahšie o 43 centov drahšie za kilo. Uhorky zdraželi o 24 centov a ľadový šalát o štyri centy.

Z týchto údajov vyplýva, že červená paprika zdražela vo veľkoobchode o vyše 50 percent, paprika biela išla za rok hore až o viac ako 27 percent, rajčiaky takmer o 24 percent, šalát takmer o 11 percent a uhorky takmer o 10 percent. Pripomíname, že toto sú veľkoobchodné ceny. Tie priamo v reťazcoch, teda maloobchodné ceny, sú pre bežného spotrebiteľa ešte vyššie.

Vojna, nízka úroda a sucho

Zelenina a ovocie bývajú počas zimy vždy drahšie. To poznáme už dlhé roky. Teraz sa však spojili viaceré dôvody, ktoré ceny zeleniny posunuli ešte oveľa vyššie. Dôvodov, prečo európski spotrebitelia zápasia s nedostatkom zeleniny na pultoch či s jej enormnými cenami je viacero.

Prvým dôvodom je počasie, ktoré sa podpísalo pod nízku úrodu napríklad v Španielsku. „V Pakistane mali katastrofálne záplavy, v krajinách Strednej Ázie zase prišli o úrodu pre veľké mrazy, v krajinách severnej Afriky bolo výrazné sucho,“ opisuje Holéciová vplyv počasia na úrodu zeleniny.

Jadro Čítajte viac Najskôr plyn, potom ropa. Slovensko dáva zbohom už aj ruskému jadrovému palivu

Druhým dôvodom je obmedzenie vývozu zeleniny v niektorých krajinách. Napríklad Turecko alebo Maroko pozastavili vývozy zeleniny a Filipíny prešetrujú kartely. Tretím dôvodom je energetická kríza ako dôsledok vojny na Ukrajine. „Situácia s celosvetovou dostupnosťou zeleniny začína byť skutočne vážna a dôsledkom tohto stavu je jej výrazné zdražovanie,“ tvrdí Holéciová.

Nie všetka zelenina na pultoch obchodov je momentálne dovezená zo zahraničia. Vieme aj dnes nájsť zeleninu od slovenských pestovateľov. Ide napríklad o zemiaky, koreňovú zeleninu ako napríklad mrkvu, petržlen či cibuľu a paradajky. SPPK však už roky upozorňuje, že Slovensko nie je v pestovaní zeleniny sebestačné. Situáciu zhoršil aj vpád ruských vojsk na Ukrajinu a raketový nárast cien plynu.

Pre vysoké ceny energií sa množstvo slovenských pestovateľov paradajok v skleníku rozhodlo, že túto sezónu ich pestovať nebudú. V zime produkcia paradajok nie je jednoduchá a je energeticky náročná. Na rast potrebujú paradajky konštantnú teplotu a dostatok svetla. To je zabezpečené vďaka umelým reflektorom. „Práve vysoké ceny energií predražujú nielen prepravu, ale aj pestovanie zeleniny v skleníkoch. To vedie k prudko rastúcim cenám zeleniny a tiež k tomu, že niektorí pestovatelia jednoducho prestali prevádzkovať v zime skleníky, keďže je to energeticky náročné. Zeleniny je preto na trhu menej,“ dodáva Glasová z 365.banky.

Nízku úrodu zeleniny pociťujú aj reťazce. „Obchodníci však v rámci svojich diverzifikovaných zdrojoch robia maximum, aby spotrebitelia nižšiu dostupnosť v maximálnej možnej miere nepocítili,“ tvrdí pre Pravdu Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje najväčšie nadnárodné reťazce. Pripomína, že tieto obmedzenia pri dostupnosti na trhu zvyšujú ceny v rámci celého európskeho trhu na vybrané plodiny.

Klesne cena zeleniny?

Bude tohtoročná úroda tlačiť cenu zeleniny nadol alebo sa treba pripraviť na to, že cena ostane v obchodoch vyššia dlhšie obdobie? „Nie sme však veľkí optimisti, pretože ak je nedostatok zeleniny v rámci celého sveta, tak nemôžeme čakať, že aj s príchodom novej úrody rapídne klesnú ceny,“ vysvetľuje hovorkyňa SPPK. Dodáva, že po zelenine je obrovský dopyt, je jej nedostatok, je drahá a na Slovensku ju vieme vypestovať s výrazne vyššími nákladmi ako v iných európskych krajinách.

Na druhej strane analytička Jana Glasová vidí s príchodom jarných mesiacov zlepšovanie situácie. Pripomína tiež skutočnosť, že ceny energií na svetových trhoch už od konca minulého roka klesajú, vďaka čomu sa aj pestovanie stane energeticky menej náročné.

© Autorské práva vyhradené

259 debata chyba
Viac na túto tému: #zelenina #cena #zdražovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy