Ceny chleba v Európe prudko zdraželi. Slovensko obsadilo prvé priečky

Ceny potravín, najmä chleba, zeleniny a mäsa, zdraželi a predražené boli v auguste aj ceny olejov a tukov na varenie. Slovensko malo v auguste štvrté najpredraženejšie ceny chleba. Uviedol to v pondelok štatistický úrad EÚ Eurostat.

19.09.2022 13:59
ukrajina Foto: ,
Bociany kráčajú pred kombajnmi na pšeničnom poli v dedine Zghurivka na Ukrajine v utorok 9. augusta 2022. Pred vojnou bola Ukrajina vnímaná ako „svetový kôš chleba“, ktorý vyváža 4,5 milióna ton poľnohospodárskych produktov mesačne prostredníctvom svojich prístavov.
debata (13)

Eurostat upozornil, že príčinou prudkého nárastu cien dôležitých základných potravín, napríklad chleba, sú najmä dôsledkom ruskej invázie na Ukrajinu. Vojna na Ukrajine výrazne narušila svetové trhy, keďže Rusko a Ukrajina boli hlavnými vývozcami obilia, pšenice, kukurice, olejnín (najmä slnečnice) a hnojív.

Podľa údajov Eurostatu v auguste bola cena chleba v krajinách EÚ v priemere o 18 % vyššia ako v auguste 2021. Ide o obrovský nárast v porovnaní s vlaňajším augustom, keď bola cena chleba v priemere len o 3 % vyššia ako v auguste 2020.

manželia, penzisti, notebook, rozmýšľanie, problém, peniaze Čítajte viac Zdražovanie, aké Slovensko 22 rokov nezažilo. Kedy už príde vrchol? Možno čoskoro

Niektoré členské krajiny boli týmto zdražovaním zasiahnuté oveľa viac ako iné. Najvyššiu priemernú mieru zmeny cien chleba v auguste zaznamenalo Maďarsko (+66 %), po ktorom nasledovali Litva (+33 %), Estónsko a Slovensko (obe +32 %) a Chorvátsko, Lotyšsko a Poľsko (všetky +30 %).

Najnižší nárast cien chleba bol v auguste zaznamenaný vo Francúzsku (+8 %), Holandsku a Luxembursku (obe +10 %).

Tieto informácie pochádzajú z údajov o harmonizovanom indexe spotrebiteľských cien (HICP), ktoré nedávno zverejnil Eurostat. Celková inflácia v Európe bola v auguste na úrovni 10 %.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #ceny #Slovensko #zdražovanie #chleba