Výstavba diaľnice na Zemplín má vojenský význam, konštatuje tajomník rezortu dopravy

Výstavbe diaľnice na Zemplín by mohla pomôcť situácia na Ukrajine. Vyplynulo to z informácií zverejnených na štvrtkovej tlačovej konferencii v Michalovciach, kde generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Vladimír Jacko informoval o podpísaní zmluvy so zhotoviteľom štúdie realizovateľnosti výstavby diaľnice D1 v úseku Bidovce - Vyšné Nemecké. Aj keď je zmluvná lehota na jej vypracovanie rok, štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Jaroslav Kmeť predpokladá, že by mohla byť hotová do niekoľkých mesiacov.

21.07.2022 14:25
SR Michalovce MDV NDS diaľnica výstavba TK KEX Foto:
Na snímke zľava člen OZ Diaľnica na Zemplín Ján Kerekeš, generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimír Jacko, štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky Jaroslav Kmeť a primátor mesta Michalovce Viliam Zahorčák počas tlačovej konferencie na tému: Ďalšie pokračovanie výstavby diaľníc na Slovensku, v Michalovciach 21. júla 2022.
debata

„Ten úsek D1 má strategický význam, dokonca až vojenský, a mali by sme brať na toto ohľad,“ skonštatoval Kmeť v súvislosti so situáciou na Ukrajine. O aktuálnej potrebe posilniť možnosti prepravy ukrajinského obilia po cestnej infraštruktúre, keďže slovenské železničné uzly Čierna nad Tisou ani Maťovce nemajú kapacity na zvládnutie potrebného množstva, má rezort dopravy rokovať aj s predstaviteľmi Európskej komisie. V budúcnosti bude tiež kvalitná cestná infraštruktúra dôležitá pri budovaní Ukrajiny po vojne. V neposlednom rade spomenul Kmeť prognózovanú recesiu a s ňou spojenú stratégiu štátov zmierniť jej dosahy na obyvateľstvo budovaním infraštruktúry a líniových stavieb.

„Ide o multimodálnu štúdiu, má posúdiť, či najefektívnejšia pre tento región je naozaj diaľnica, či obnoviť a zveľadiť cesty prvej triedy,“ ozrejmil úlohu štúdie realizovateľnosti výstavby diaľnice na Zemplíne Jacko. Vysúťažená cena za budúci dokument predstavuje 700.000 eur, prostriedky pochádzajú z operačného programu Integrovaná infraštruktúra. „Dúfame, že štúdia bude spracovaná v priebehu niekoľkých mesiacov, pretože existuje štúdia z roku 2014, ktorá obsahuje dáta, aj keď niektoré možno nevalidné. Máme to šťastie, že v roku 2022 Slovenská správa ciest robí dopravný prieskum intenzít, takže využijeme tieto dáta do štúdie,“ doplnil Kmeť.

dialnica D1 Čítajte viac Na východe výstavba diaľnice pokračuje podľa plánu. Motoristi by obchvat v Prešove mali využívať o rok

Rezort dopravy nevylučuje, že bude potrebné zmeniť pôvodne plánované trasovanie diaľnice tak, aby sa nezaťažila doprava v Michalovciach. Vzhľadom na rovinatý terén na dolnom Zemplíne by malo ísť v prípade alternatívy diaľnice o najlacnejší diaľničný úsek v rámci Slovenska. Kmeť predpokladá, že infraštruktúra sa začne budovať od Vyšného Nemeckého smerom na západ krajiny, aby sa čo najrýchlejšie sprejazdnil hraničný priechod, často blokovaný kolónou kamiónov.

Samotnej výstavbe diaľnice má okrem štúdie realizovateľnosti predchádzať proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, stavebné konania či výkupy pozemkov. V súvislosti s hroziacou recesiou i situáciou na Ukrajine pripravuje podľa Kmeťa rezort dopravy návrh na úpravu legislatívy v zmysle skrátenia týchto legislatívnych procesov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Michalovce #Zemplín