Vyjde Slovákov tohtoročná dovolenka drahšie? Pozrite, za čo si priplatíte

Rýchlosť rastu cien láme rekordy. Nie je oblasť života, ktorú by nejakým spôsobom nezasiahlo zdražovanie, letné dovolenky nevynímajúc. Ak práve plánujete cestu, mali by ste vedieť, že si priplatíte za pohonné hmoty, potraviny, energie aj služby. Odborník na osobné financie Peter Ondrúšek z PARTNERS GROUP SK však hovorí, že aj pri výdavkoch na letný relax sa dá ušetriť. Radí, ako sa vyhnúť letným nástrahám.

30.06.2022 12:00
dovolenka, platba, karta Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

„Počet dovolenkárov sa veľmi prudko zvýšil, už teraz dosahuje stav ako pred pandémiou. Ľudia sa snažia ísť aj na dve dovolenky počas leta. Boja sa opätovného návratu protipandemických opatrení, a preto chcú toho stihnúť čo najviac,“ zhodnotil Peter Ondrúšek zo spoločnosti PARTNERS GROUP SK.

Na to, aby dva týždne pri mori nerozhádzali rodinný rozpočet, je však nutné pripraviť sa. Odborník na financie radí plánovať dovolenku vopred a odkladať si v mesačných splátkach. „Viem tak, že to nezaťaží môj rozpočet, a zároveň je to zrkadlo toho, či a akú drahú dovolenku si môžem dovoliť. Takisto sa oplatí využiť rôzne last minute, alebo dovolenky zaplatené vopred, známe aj ako first moment. Tu sa dá výrazne ušetriť,“ odporúča Peter Ondrúšek. Výška sumy, ktorú môže rodina investovať do dovolenky, je individuálna. Platí však pravidlo „prikrývam sa perinou, na akú mám“.

Chorvátsko / Turizmus / Opatija / Istria / Čítajte viac Prázdniny na poslednú chvíľu? Rebríček 13 obľúbených destinácií podľa cien

Odborník upozorňuje, akej forme financovania sa treba vyhnúť. „Určite nevyužívajte na tento účel financie určené na dôchodok alebo finančnú rezervu na nepredvídané výdavky, a už vôbec, ak hrozí, že ostanete celkom na nule. Dovolenku rovnako neodporúčam financovať pomocou úveru alebo cez kreditnú kartu, keďže tu hrozia určité finančné problémy,“ upozorňuje Peter Ondrúšek.

Video
Ide o peniaze: Aká drahá bude tohtoročná dovolenka v Chorvátsku? Odpovedá podnikateľ v cestovnom ruchu Stanko Delič. Premiéra 22. 6. 2022.

Cena paliva je vysoká

„Zdražovanie pri leteckých dovolenkách sa odrazilo najmä na vyššom palivovom príplatku, ktorý sa premietol do celkovej ceny dovolenky,“ tvrdí Peter Ondrúšek. Priplatí sa však aj za individuálnu dopravu napríklad do obľúbeného Chorvátska, kde treba rovnako počítať s výrazne vyššími cenami za pohonné hmoty. „K rastu cien došlo ako na Slovensku, tak aj v iných krajinách. Cenami hýbe rekordná inflácia a s ňou prichádzajú ruka v ruke drahšie tovary a služby. Zaplatíme viac za nákupy v obchode či za stravovanie v reštaurácii,“ dodáva.

Vyhnite sa problémom

Dovolenky prinášajú riziká, ktorým sa dá predísť. Pobyt v zahraničí môže výrazne predražiť úraz, hospitalizácia či podobná nepríjemnosť. Tomu dokáže zabrániť dobre nastavené cestovné poistenie, ktoré kryje všetky hroziace riziká. Teda ak sa niekto chystá potápať, loziť po skalách či jazdiť na koni, mal by mať kryté aj tieto aktivity. „Ľudia sa často spoliehajú na poistenie ku kreditnej karte, ale to je väčšinou nedostatočné a málokedy obsahuje storno zájazdu. Rovnako nepríjemná môže byť aj stratená batožina a náklady na pokazené auto, ak na dovolenku cestujete autom. To všetko sa však dá poistiť a tak sa vyhnúť neželanému predraženiu dovolenky,“ radí Peter Ondrúšek. Pár desiatok eur ušetrených na poistení môže stáť dovolenkára za určitých okolností tisíce eur.

Poradiť sa s odborníkom

Ako sa pri investovaní rozumný človek bez skúseností spolieha na odborníka na financie, tak by to malo byť aj pri výbere dovolenky. Expert na financie odporúča dať si pri výbere poradiť v cestovnej kancelárii. Dovolenkár sa tak môže vyhnúť zbytočným nepredvídaným nákladom, ktoré ho môžu prekvapiť. Medzi tie patria napríklad aj skryté poplatky. „Nehanbite sa pýtať a žiadať si čo najviac informácií,“ dopĺňa odborník.

Ako finančne zvládnuť letný relax

Dovolenku financujte zo svojich finančných prostriedkov, nie z úveru, kreditky či povoleného prečerpania. Peniaze si odkladajte počas celého roka. Na financovanie letného relaxu nepoužite finančnú rezervu či úspory na penziu.

hackeri Čítajte viac Pozor na podvodníkov v lete. Veľký prehľad trikov, ktoré využívajú

Pozor na ďalšie výdavky

Náklady na dovolenku nie sú spravidla iba sumou, ktorú zaplatíte v cestovnej kancelárii. To platí aj pri pobyte all inclusive. Počítajte s nákupom oblečenia, drogérie a opaľovacích krémov, dovolenkovej lekárničky a ďalšieho. Na samotný pobyt si vyčleňte dovolenkové „vreckové“ – stanovte si presnú sumu, ktorú miniete počas dovolenky, a dodržiavajte rozpočet, ktorý ste si vopred stanovili.

Najdrahšie je nepoistiť sa

Nezabudnite na poistenie. Cestovným poistením s dostatočným krytím rizík môžete predísť veľkým výdavkom. Poistka ku kreditnej karte často nie je dostatočná. Na krytie prípadných zdravotných komplikácií európsky preukaz zdravotného poistenia nepostačuje.

Video
S Vladimírom Cvikom (Netfinancie.sk) o tom, v čom všetkom vám v zahraničí pomôže cestovné poistenie - odvysielané 1. júla 2021.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #šetrenie #cestovanie #zdražovanie