Na podanie daňového priznania ostáva už len pár hodín. Finančná správa je k dispozícii až do polnoci

Daňovníkom zostávajú posledné hodiny na podanie odloženého daňového priznania (DP) k dani z príjmov a zaplatenie dane za minulý rok. Daňovníci si musia splniť svoje povinnosti v zákonom stanovenom termíne do 30. júna, iná možnosť na predĺženie lehoty na podanie DP už nie je. Podať DP do konca septembra môžu len daňovníci, ktorí podali oznámenie o predĺžení lehoty a majú príjmy zo zahraničia. Tí si mohli lehotu predĺžiť o šesť mesiacov, upozornila vo štvrtok Finančná správa (FS) SR.

30.06.2022 11:47
daň, daňové priznanie, kalkulačka, účtovník Foto:
Daňové priznanie, ilustračná fotka.
debata

Celkovo za zdaňovacie obdobie roku 2021 finančná správa prijala doteraz viac ako milión daňových priznaní. Ďalších 168.873 očakáva do konca júna tohto roka. „Tým, ktorí si túto povinnosť nechali na posledný deň, sú k dispozícii konzultanti call centra na linkách do dnešnej polnoci,“ pripomenula hovorkyňa FS Martina Rybanská.

Ak daňovníkovi, ktorý si odložil podanie DP do 30. júna, vznikne preplatok na dani, finančná správa mu ho vráti najneskôr do 9. augusta. Tí, ktorí si odložili podanie DP, môžu poukázať aj podiel zaplatenej dane v riadnom daňovom priznaní podanom v predĺženom termíne. Správca dane musí peniaze vybraným prijímateľom presunúť do troch mesiacov.

rodina, rodinné prídavky, peniaze, životné minimum Čítajte viac Zvýšený daňový bonus a prídavok na dieťa už v auguste. Na maximálne sumy však nebudú mať nárok všetci

O odklad zaplatenia dane alebo o splátkový kalendár môže požiadať daňovník, u ktorého došlo k poklesu príjmov najmä v dôsledku mimoriadnej situácie, zaplatenie dane by zvýšilo platobnú neschopnosť pri výraznom obmedzení alebo prerušení vykonávania podnikateľskej činnosti na základe prijatých rozhodnutí vlády. Dôvodom na odklad zaplatenia dane je aj to, ak by bola ohrozená výživa jeho alebo odkázaných osôb, alebo aj iné preukázateľné dôvody vážneho charakteru, pre ktoré nie je možné daň zaplatiť.

„V žiadosti musí klient navrhnúť aj výšku splátok a lehotu ich splatnosti, respektíve odkladu,“ spresnila Rybanská. Ak má fyzická alebo právnická osoba povolený odklad platenia dane či splátkový kalendár, nemôže poukázať percentuálny podiel zo zaplatenej dane tretiemu sektoru. Platí totiž, že daňovník nesmie mať v 16. deň po lehote na podanie daňového priznania daňový nedoplatok.

debata chyba
Viac na túto tému: #daňové priznanie #odklad
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy