Elektrina na trhoch atakuje 300-eurovú hranicu, prudko dražie aj plyn

Záver júna je v znamení prudkého zdražovania elektriny a plynu na trhoch. Cena elektriny už atakuje 300-eurovú hranicu. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v stredu predávala za necelých 291 eur za megawatthodinu. V polovici júna sa pritom cena elektriny pohybovala ešte na úrovni 226 eur za megawatthodinu.

30.06.2022 11:25
elektrina, poistky, elektrikár Foto:
Ilustračné foto.
debata (175)

Podobne prudko rastie cena plynu. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa v súčasnosti predáva plyn za zhruba 140 eur za megawatthodinu. Od začiatku tohto týždňa si tak cena plynu pripísala vyše 15 eur za megawatthodinu. V polovici júna bola cena plynu na spomínanom trhu ešte na úrovni okolo 80 eur za megawatthodinu.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Čítajte viac Ceny plynu na rok 2023: Predbežné prepočty ukázali nárast o desiatky až stovky eur (+príklady)

Súčasné trhové ceny elektriny a plynu stále neprekonali svoje historické maximá. Plyn dosiahol rekordné hodnoty začiatkom marca tohto roka. Na Medzinárodný deň žien sa plyn vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu. Elektrina sa dva dni pred ostatnými Vianocami predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého roka sa ale elektrina obchodovala len za 55 eur za megawatthodinu.

175 debata chyba
Viac na túto tému: #ceny #plyn #elektrina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy