Pokračovanie článku: Sulíkov strop na lacnejšiu elektrinu: Byty stovky eur ušetria, rodinné domy si priplatia tisíce

Elektrárne zaplatia aj zarobia

Slovenské elektrárne sa prijatím tohto opatrenia dobrovoľne vzdávajú zhruba 850-miliónového zisku, ktorý by im priniesol predaj "vyhradenej” 6,15 terawatthodiny elektriny ročne za trhové ceny na burze. „Táto suma bude musieť byť nejakým spôsobom zafinancovaná. Musíme diskutovať s bankami, majoritný akcionár je na to pripravený,“ povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček. Zároveň potvrdil dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Pôvodne mali Slovenské elektrárne platiť špeciálnu daň zo zisku. Tou by kompenzovali vysoké nárasty za účty energií pre domácnosti. Matovič so Sulíkom chceli od nich vybrať 50 miliónov eur v tomto roku a vyše 300 miliónov v tom budúcom. Elektrárne si to však prepočítali a vyšli im oveľa vyššie sumy.

Elektrárne však v prípade priaznivej situácie na trhu môžu aj tak zarobiť. Podľa údajov Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou už teraz ročne vyrábajú Slovenské elektrárne z jadra okolo 15,4 terawatthodiny elektriny. Dva nové bloky Mochoviec po spustení ročne vyrobia navyše dovedna vyše 7,5 terawatthodiny. Štát má tak z tohto celého balíka pre domácnosti „rezervovanú“ zhruba len tretinu vyrobenej kapacity. Pre štát, ako aj súkromných akcionárov elektrární tak celá dohoda môže byť nakoniec výhodná.

© Autorské práva vyhradené

185 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #Slovensko #cena #elektrina #Richard Sulík