Zásobníky plynu v krajinách EÚ majú byť do zimy plné na 80 percent. V akom stave je Slovensko

Ministri energetiky Európskej únie (EÚ) schválili, že zásobníky plynu v členských krajinách majú byť do začiatku najbližšej zimy naplnené minimálne na 80 percent. Na svojom pondelkovom stretnutí v Luxemburgu formálne prijali príslušný návrh Európskej komisie (EK).

27.06.2022 13:28
zásobník, plyn, potrubie Foto: ,
Ilustračná fotka
debata (5)

Cieľom tohto opatrenia je zabezpečenie využitia kapacít zásobníkov a ich solidárne rozdelenie medzi členskými štátmi. Podľa nariadenia sa majú plynové zásobníky v členských štátoch EÚ do 1. novembra naplniť minimálne na 80 percent, na budúcu zimu až na 90 percent. EÚ sa chce pokúsiť, aby spoločne tento rok dosiahla naplnenosť podzemných zásobníkov na 85 percent celkových kapacít.

Keďže zásobníkové kapacity sú v jednotlivých členských štátoch veľmi rozdielne, môžu si štáty s menšími kapacitami započítať aj zásoby skvapalneného plynu (LNG) alebo alternatívnych pa­lív.

Richard Sulík Čítajte viac Sulík ukázal ceny plynu pre domácnosti. Počas nasledujúcich štyroch rokov budú výrazne rásť

Pre krajiny, ako je napríklad Rakúsko, ktoré má v pomere k svojej domácej spotrebe nadmerné zásobníkové kapacity, platí povinnosť naplniť zásobníky minimálne na 35 percent priemernej ročnej spotreby za uplynulých 5 rokov. Naopak, štáty, ktoré nedisponujú dostatočnými zásobníkovými kapacitami, si musia uložiť v iných krajinách EÚ 15 percent zo svojej priemernej ročnej spotreby.

Nové nariadenie tiež počíta so sprísnením kontroly prevádzkovateľov zásobníkov zo strany členských štátov. Tým sa má zabrániť potenciálnemu vonkajšiemu vplyvu na kritickú zásobníkovú infraštruktúru.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #plyn #zásoby #EK
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy