Rusko môže úplne zastaviť plyn. Európa sa musí pripraviť

Rusko môže úplne prerušiť dodávky plynu do Európy, keďže sa snaží posilniť svoju politickú páku uprostred ukrajinskej krízy. Povedal to v stredu šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. TASR o tom informuje na základe správy Reuters. Európa sa podľa neho musí na to pripraviť už teraz.

22.06.2022 15:01
zásobník, plyn, potrubie Foto: ,
Všetky úniky v plynárenskej infraštruktúre sa eliminovať nedajú.
debata (13)

„Vzhľadom na nedávne správanie sa by som nevylučoval, že Rusko bude tu a tam hľadať iné problémy a bude pokračovať v hľadaní výhovoriek pre ďalšie znižovanie dodávok plynu do Európy a možno ich dokonca úplne zastaví,“ uviedol Birol.

„Toto je dôvod, prečo Európa potrebuje krízové plány,“ vyhlásil Birol s tým, že nedávne zníženie dodávok môže byť pokusom získať politický vplyv pred zimnými mesiacmi s vyšším dopytom. Dodal pritom, že IEA nepovažuje úplné zastavenie dodávok za najpravdepodobnejší scenár.

Európska únia (EÚ) uvalila sankcie na ruskú ropu a uhlie, ale odložila zákaz dovozu plynu čiastočne pre svoju veľkú závislosť od dodávok od Moskvy. Rusko medzitým znížilo dodávky cez plynovod Nord Stream 1 len na 40 % jeho kapacity.

nnns Čítajte viac Nemecko sa pripravuje na ďalšiu fázu krízového plánu pri dodávkach plynu

Viaceré štáty EÚ sa preto dočasne vracajú k výrobe elektriny z uhlia, aby sa vyrovnali so znížením dodávok ruského plynu. Napätý trh s plynom a raketový rast jeho cien odštartovali preteky o alternatívne palivá.

Podľa IEA Európa musí nahradiť ruské dodávky energie a zároveň zdvojnásobiť efektívnosť a produkciu elektriny z obnoviteľných zdrojov vrátane jadrovej energie.

Vysoká predstaviteľka Európskej komisie však uviedla, že aj keď sa Európa dočasne vráti k uhliu, tieto kroky nenarušia jej dlhodobé ciele v oblasti zmeny klímy.

„Nezákonná invázia Ruska na Ukrajinu viedla k núdzovej situácii v EÚ,“ povedala Elina Bardramová, úradujúca riaditeľka pre medzinárodné záležitosti a klimatické financie v Európskej komisii.

Toky ruského plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1 a dodávky cez Ukrajinu boli v stredu stabilné, ale zostali výrazne nižšie ako minulý týždeň, keďže Gazprom obmedzil transport plynu s odvolaním sa na technické problémy.

Európa sa snaží pred zimou naplniť zásobníky, aktuálne plné na 55 %, pretože sa obáva ďalšieho prerušenia dodávok plynu z Ruska, ktoré už úplne odrezalo niektorých zákazníkov.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn