Obchodný dom IKEA na Slovensku sa nachádza len v Bratislave, no aj tak takmer každá domácnosť vlastní produkt tejto značky. Po páde socializmu si IKEA našla svoje miesto na Gagarinovej ulici. „Ľudia neboli zvyknutí na obchodný dom, v ktorom si môžu tovar ohmatať, vyskúšať, sadnúť si alebo ľahnúť na gauč či matrac. Bolo to pre nich niečo nové. Báli sa a my sme ich niekedy museli posmeliť do toho, aby si ho vyskúšali,“ opísal na oslavách 30 výročia spoločnosti IKEA jej bývalý riaditeľ Vladimír Ďurčat. O tri roky neskôr sa pre malú predajnú plochu presťahovala na Tomášikovu ulicu. Veľký záujem o produkty stále neutíchal, až nakoniec musela IKEA znova pristúpiť k sťahovaniu do nových priestorov na Ivanskej ceste, kde sídli dodnes pri nákupnom centre Avion.
Čítajte viac IKEA v obrazoch. Pozrite si, ako sa menil obchod (fotogaléria)Jej tržby za desať rokov vyrástli o 74 percent. „Spoločnosť IKEA je príkladom toho, ako sa dá dobre zvládnutými systémovými riešeniami a zjednodušovaním nákupného procesu získať bezkonkurenčná výhoda,“ uviedol pre Pravdu Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments.
Vo svojej prvej prevádzke mala v ponuke 680 kusov výrobkov a zamestnávala 18 ľudí. S narastajúcou plochou, postupnou digitalizáciou a so zvyšujúcim sa počtom služieb toto číslo v priebehu posledných 30 rokov narástlo na súčasný počet 600 zamestnancov. Na rozšírenej ploche na Ivanskej ceste dnes zákazníci nájdu viac ako 9 500 rôznych výrobkov. Podľa údajov Finstatu mali dva výrobné závody v Malackách a obchodný dom v Bratislave v roku 2021 tržby dovedna za vyše 900 miliónov eur.
Masová a pásová výroba tlačí ceny dole. Nimi je IKEA preslávená dodnes. Dnes za najpredávanejšiu sériu výrobkov uvádza spoločnosť sériu Lack. Stolíkov a políc z tejto série, ktoré prakticky plnia úlohu v mnohých slovenských domácnostiach, sa doteraz predalo takmer 1,5 milióna kusov.
Prvý predajňu nábytku IKEA otvorili v Bratislave na Gagarinovej ulici. V roku 1995 sa obchod presťahoval na Tomášikovu ulicu 46 v Bratislave. Opäť sa presťahovala v roku 2002, do novootvoreného obchodného domu AVION. Pozrite si fotky z histórie legendárnej švédskej značky.
Druhým najpopulárnejším výrobkom sú poháre na stopke zo série Svalka, ktorých sa predalo až 1,4 milióna.
Škandinávska spoločnosť sa v priebehu rokov snažila aj upraviť cenovú dostupnosť pre Slovákov. Napríklad keď sa pozrieme na obľúbený stolík Lack v roku 1996, stál podľa vtedajšieho katalógu 488 slovenských korún (15,93 eura). Dnes stojí 8,90 eura. Priemerná hrubá mzda sa pritom odvtedy zvýšila viac ako trojnásobne.